Sylimaryna

Ostropest_Sylimaryna

Sylimaryna to kompleks flawonolignanów znajdujący się w owocni i łupinie nasiennej ostropestu plamistego (rośliny należącej do rodziny astrowatych).

Sylimaryna jest stosowana wspomagająco w celu regeneracji i ochrony wątroby. Jej działanie wynika z faktu, że sylimaryna uszczelnia błonę komórkową hepatocytów (komórki wątrobowe). Z kolei dzięki zawartości sylibininy sylimaryna może chronić komórki wątroby przed szkodliwym działaniem etanolu. (1,3)
Sylimaryna wykazuje również właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu bierze udział w zapobieganiu utleniania się lipidów. (1,3)

Przed przyjęciem sylimaryny należy skonsultować się ze specjalistą. Wykazano bowiem, że może mieć ona wpływ na zmniejszenie wartości stężenia niektórych leków. (3)

Źródła:
1. Dąbrowska M., Zielińska A., Nowak I., Produkty utleniania lipidów jako potencjalny problem zdrowotny oraz analityczny, Chemik 2015, 69.
2. Fraschini F., Demartini G., Esposti D., Pharmacology of Silymarin, Clin Drug Invest 22 (1): 2002
3.  Sawczuk R., Ostropest plamisty – stare/nowe panaceum, Gazeta Farmaceutyczna 04.2016

Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

Odkryj produkty zawierające ten składnik