Betasitosterol - właściwości, działanie, przeciwskazania

Palma_sabalowa

Betasitosterol – bioaktywny związek znajdujący się w pestkach dyni i palmie sabałowej

Betasitosterol to związek należący do fitosteroli, których zidentyfikowano już około 200. Fitosterole, czyli sterole roślinne, to substancje naturalnie występujące tylko w roślinach, które pod względem budowy i działania przypominają cholesterol.

Związki te są częścią błon komórkowych roślin i pełnią funkcje podobne do tej, którą cholesterol odgrywa w błonach komórkowych zwierząt, czyli zmniejszają ich płynność poprzez stabilizację, szczególnie na zewnętrznej warstwie. Fitosterole znajdują się we wszystkich tkankach roślin (liście, kłącza, owoce), i są szczególnie obfite w olejach roślinnych. Spośród najbardziej rozpowszechnionych sterolowych związków roślinnych, takich jak kampesterol czy sigmasterol, betasitosterol (β-sitosterol) cechuje się właściwościami wartymi opisania w niniejszej pracy, ponieważ zawiera się nawet w aż 90% zawartości steroli w roślinie, w zależności od grupy produktu. Co ciekawe, w surowicy i tkankach ludzi zdrowych, stężenie β-sitosterolu jest o 800–1000 razy niższe niż stężenie wytwarzanego przez organizm cholesterolu. Sitosterolina, czyli glikozyd fitosteroli, również znajduje się w surowicy, ale w jeszcze mniejszych ilościach. Proces tworzenia fitosteroli jest kontrolowany w trakcie biogenezy błon komórkowych. Badania naukowe pokazały, że betasitosterol jest wytwarzany biologicznie poprzez dwa różne szlaki metaboliczne: szlak mewalonianu oraz szlak deoksyksylulozy. Biosynteza betasitosterolu i cholesterolu zachodzi według tej samej ścieżki aż do etapu produkcji skwalenu. Po tej fazie, dalszy los skwalenu różni się, ponieważ prowadzi do innych produktów końcowych w obu przypadkach.

Palma sabałowa (Serenoa repens), której owoce wyglądem przypominają oliwki, była używana w medycynie niekonwencjonalnej od 1800 roku i jest dobrym źródłem betasitosterolu. Należąca do rodziny arekowatych, obejmujących 14 gatunków rosnących głównie w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej, Północnej, Południowej oraz w Indiach. Owoce mają fioletowo-czarne barwy i zbierają się w kiście, dojrzewają od października do grudnia. Dojrzałe owoce są wykorzystywane do produkcji ekstraktów. Zawiera bogactwo składników chemicznych, w tym fitosterole, fitoestrogeny, terpenoidy, tłuste oleje, kwasy tłuszczowe, polisacharydy, flawonoidy, lektyny, alkohole alifatyczne, związki poliprenowe oraz kwas taninowy. W lipidosterolowym ekstrakcie tej palmy znaleziono różne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas kaprylowy, kaprynowy, laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, oleopalmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy oraz linolenowy.

Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo L.), pochodzi z Meksyku i jest uprawiana w różnych odmianach (liczy 20 gatunków) na całym świecie. W medycynie ludowej wykorzystuje się miąższ (soki, przeciery, pulpy), oraz pozyskane z niej nasiona (pestki), jak i zimnotłoczone oleje, które zawierają fitosterole, w tym szczególnie Δ-7-sterole, oraz minerały, takie jak selen.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    W jakich produktach występuje betasitosterol?– Źródła betasitosterolu

    Gdzie występuje betasitosterol? Powszechnie w wysokim stężeniu występuje w diecie – w warzywach i owocach. Można go znaleźć w produktach roślinnych zawierających dużo tłuszczy, w tym w orzechach, ziarnach czy roślinach strączkowych, kiełkach pszenicy czy otrębach ryżowych. W jakich produktach jest betasitosterol? Bogaty w omawiany związek jest pyłek żywicy, pokrzywa, oleje roślinne (oliwie z oliwek, oleju arachidowym, który zawiera aż 207 mg/100g, oleju z awokado zawierającym 76 mg/100g betasitosterolu). Dobrym źródłem betasitosterolu jest palma sabałowa i pestki dyni zwyczajnej. Inne produkty bogate w betasitosterol to suplementy diety, w których betasitosterol pochodzi z ekstraktów roślinnych zamkniętych w postaci tabletki lub kapsułki twardej (np. pullulanowej). Istotne jest, aby producent deklarował standaryzację na betasitosterol w użytym surowcu, przez co zaleca się kupować suplementy diety od zaufanych i sprawdzonych dostawców, którzy mogą wykazać standaryzację zastosowanego ekstraktu roślinnego na betasitosterol w przeliczeniu na dzienną dawkę suplementu diety.

    Czy wiesz, że...?

    Stopień wchłaniania betasitosterolu zależny jest od płci? U kobiet wykazuje się wyższą wchłanialność niż u mężczyzn.

    Właściwości i działanie betasitosterolu – za co odpowiada betasitosterol?

    Wskazuje się, że w diecie człowieka opartej na ziołach, głównymi rodzajami fitosteroli są betasitosterol, kampesterol i stigmasterol, które odpowiednio stanowią około 65%, 30% i 3% zawartości fitosteroli.

    • Dynia zwyczajna - wspomaga funkcjonowanie prostaty oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie dolnych dróg moczowych.
    • Palma sabałowa - wspiera funkcje rozrodcze oraz funkcje dróg moczowych w łagodnym przeroście gruczołu krokowego.

    Pierwsze niepokojące symptomy problemów z układem moczowym obejmują zaburzenia działania pęcherza, trudności z oddawaniem moczu i dysfunkcję mięśnia wypieracza pęcherza. Objawy te to częste oddawanie moczu, nagłe parcie, nietrzymanie, nocne wizyty w toalecie czy słaby strumień moczu. Problemy te mogą znacząco wpływać na jakość życia. Często wynikają z nadmiernego wzrostu gruczołów prostaty (gruczoł występujący tylko u mężczyzn, znajdujący się poniżej pęcherza) i okolicznych tkanek, co prowadzi do ropienia i ucisku na cewkę moczową, utrudniając przepływ moczu.

    Dynia, która bogata jest w betasitosterol, wykazuje pozytywny wpływ na zmniejszenie objawów łagodnego przerostu prostaty. Wskazuje się także, że olej znajdujący się w pestkach dyni może przyśpieszać diurezę. Niektórzy badacze wymieniają inny mechanizm wspomagania prostaty przez sterole z dyni, mianowicie blokadę receptora androgenowego przed 7-dihydrotestosteronem, co prowadzi do ochrony komórek prostaty przed zbyt intensywnym namnażaniem.

    Czy nadmiar betasitosterolu w organizmie jest możliwy?

    Betasitosterol występuje w organizmie ludzkim w skórze, jajnikach, jądrach, mózgu czy nadnerczach. Metabolizm związku następuje w wątrobie i innych narządach. Wydalany jest w 80% wraz z kałem, reszta wydalana jest przez skórę. Wydalanie jest szybkie, ale zależne od stanu zdrowotnego jelit. Dlatego nadmiar jest możliwy, a zbyt wysoki poziom może niekorzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy.

    W świetle naukowych dowodów:

    • Badanie trwające 24 miesiące, przeprowadzone na 130 mężczyznach w wieku od 18 do 80 lat, borykających się z problemami łagodnego przerostu gruczołu krokowego wykazało, że po 12 miesiącach stosowanie 2 razy dziennie 500 mg ekstraktu z pestek dyni przyczyniło się do złagodzenia symptomów ze strony dolnych dróg moczowych, poprawy jakości życia oraz zachowania satysfakcjonującego pożycia seksualnego [21].

    • Przeprowadzono randomizowane, kontrolowane placebo badanie kliniczny na grupie 1431 mężczyzn z problemami układu moczowego i przerostem prostaty. Mężczyzn w wieku od 50 do 80 lat przydzielono do grup otrzymującej nasiona dyni (5 g dwa razy na dobę), lub kapsułki z ekstraktem z nasion dyni (500 mg dwa razy na dobę) albo placebo. Wykazano, że po 12 miesiącach w grupie stosującej pestki dyni doprowadziły do obniżenia problemów z prostatą w porównaniu do placebo [24].

    • W badaniu przeprowadzonym na 70 mężczyznach z objawami łagodnego przerostu gruczołu krokowego wykazano, że stosowanie preparatu zawierającego 320 mg ekstraktu z palmy sabałowej przez 30 dni korzystnie wpływa na parametry funkcjonalne układu moczowego [18].

    Betasitosterol – suplementacja i dawkowanie

    Przeprowadzono wiele badań dotyczących produktów zawierających w składzie betasitosterol, wykazując jego pozytywne działanie na ludziach. Suplementacja dwa razy dziennie 500 mg ekstraktu z pestek dyni poprawiła pracę dolnych dróg moczowych. Wskazuje się na pozytywne działanie palmy sabałowej przy suplementacji 320 mg/dzień.

    Betasitosterol – po jakim czasie efekty suplementacji będą zauważalne?

    Jak wyżej opisano, dynia i palma sabałowa zawierają betasitosterol. Pozytywne efekty suplementacji ekstraktem z pestek dyni wykazano po 12 miesiącach stosowania, a palmy sabałowej po 3 miesiącach.

    Betasitosterol – skutki uboczne

    Fitosterole, w tym betasitosterol są ogólnie uznawane za bezpieczne i nie są związane z żadnymi znanymi niekorzystnymi skutkami ubocznymi. Pojawiające się w badaniach skutki uboczne betasitosterolu to łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Od bezpieczeństwa istnieje jednak wyjątek w postaci choroby zwanej fitosterolemią. Jest to choroba genetyczna spowodowana mutacjami w białkach ABCG5/G8, które działają jak pompa białkowa umożliwiająca transport steroli do komórek nabłonka jelitowego (enterocytów) i komórek wątrobowych (hepatocytów).

    Betasitosterol – przeciwskazania

    Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

    Aktualnie, w bazie danych PubMed, zawierającej publikacje z obszaru medycyny i nauk biologicznych, zgromadzono około 60 badań potwierdzających efekty działania betasitosterolu, ponad 100 badań palmy sabałowej i około 20 dyni zwyczajnej.

    10
    Analizowanych badań
    9
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. „Fitosterole — występowanie i znaczenie dla człowieka. Struktura oraz występowanie”. Renata Szymańska, Jerzy Kruk. Kosmos – problemy nauk biologicznych. Tom 56, numer 1-2 (274-275), strony 107-114. Rok 2007.
    2. „The Story of Beta-sitosterol- A Review”. Soodabeh Saeidnia1 , Azadeh Manayi, Ahmad R. Gohari and Mohammad Abdollahi. February 2014, European Journal of Medicinal Plants 4(5):590-609
    3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4567552/
    4. https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2018/ra/c7ra11364a
    5. https://www.mdpi.com/2305-6320/3/4/29
    6. https://www.mdpi.com/2076-2615/11/11/3238
    7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332220308957
    8. A.Gryszczyńska, B.Opala, Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu Zakład Badania Jakości Produktów Leczniczych i Suplementów Diety.
    9. J.Nawrot, Surowce roślinne stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego, Katedra i Zakład Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego.
    10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12006122/
    11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26010505/
    12. https://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(00)01052-9/abstract
    13. https://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(98)00664-5/fulltext
    14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9313662/
    15. „Randomised, placebo-controlled, double-blind clinical trial of beta-sitosterol in patients with benign prostatic hyperplasia. Beta-sitosterol Study Group”. R R Berges, J Windeler, H J Trampisch, T Senge. 1995 Jun 17;345(8964):1529-32.
    16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10792163/
    17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12092634/
    18. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20944533/
    19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6859144/
    20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6710597/
    21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9236993/
    22. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27377091/
    23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6719207/
    24. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25196580
    25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7333342/

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: