Drożdże saccharomyces cerevisiae - właściwości, działanie, przeciwskazania

drozdze-sacharomy

Saccharomyces cerevisiae – co to?

To rodzaj drożdży, stanowiących jednokomórkowe grzyby, które rozmnażają się poprzez wielostronne pączkowanie. Naturalnie występują w różnych środowiskach bogatych w węglowodany. Gatunek ten można odróżnić od innych drożdży dzięki typowym cechom wzrostu i właściwościom fizjologicznym, szczególnie zdolności do fermentowania poszczególnych cukrów. Saccharomyces cerevisiae to jedne z najwcześniej wykorzystywanych przez człowieka mikroorganizmów ze względu na ich właściwości biochemiczne. Co ciekawe, już w czasach starożytnych Hipokrates rekomendował picie napoju zrobionego z drożdży jako środek wzbogacający w witaminy i wzmacniający organizm. Drożdże były pierwszym eukariotycznym organizmem, którego zsekwencjonowano, co opublikowano w 1996 roku. Od tego czasu stały się one modelem przedklinicznym, oraz ważnym narzędziem do badania podstawowych procesów komórkowych wśród eukariotów. Duże podobieństwo genetyczne (powyżej 20%) między drożdżami Saccharomyces cerevisiae a ludzkimi genami sprawia, że są one użytecznym modelem do badania wybranych problemów zdrowia człowieka. Saccharomyces cerevisiae jest bogactwem aktywnych składników. Warto zwrócić uwagę na budowę tego gatunku. W skład wewnętrznej warstwy ściany komórkowej wchodzi głównie β-1-3-glukan z dodatkiem β-1-6-glukanu, natomiast zewnętrzna warstwa głównie składa się z mannanów. Glukany, które występują zarówno w wielu roślinach, jak i we wszystkich grzybach, są znane ze swojego odżywczego wpływu na organizm.

Drożdże Saccharomyces cerevisiae są określane jako drożdże piekarskie czy browarnicze.

Saccharomyces cerevisiae var. boulardii, które historycznie były klasyfikowane jako odrębny gatunek, obecnie są uznawane za podgatunek Saccharomyces cerevisiae.

Francuski mikrobiolog Henri Boulard wyizolował ten szczep w 1920 roku podczas swojej podróży po Azji, gdzie poszukiwał nowych szczepów drożdży fermentacyjnych. Saccharomyces cerevisiae var. boulardii stanowią jedyny szczep drożdży, który jest oficjalnie uznany jako probiotyk. Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które, jeśli są spożywane w odpowiednich dawkach, mogą przynieść korzyści zdrowotne przyjmującej je osobie. Taką definicję podają Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Po raz pierwszy opisano je w 1907 roku, czego dokonał Elie Metchnikoffa. Probiotyki zapewniają symbiozę, zapewniając gospodarzowi korzystne funkcje, przyczyniając się do korzystnych funkcji jak metabolizowanie substancji trudnych do strawienia i dostarczanie witamin, a także zapobiegają one zasiedlaniu organizmu przez bakterie wywierające negatywny wpływ na organizm. Zaburzenia w równowadze mikrobiologicznej jelit, znane jako dysbioza jelitowa, mogą prowadzić do problemów z funkcjonowaniem jelit.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    W jakich produktach występuje Saccharomyces cerevisiae? – Źródła Saccharomyces cerevisiae

    Gdzie występuje Saccharomyces cerevisiae? Szczep ten jest w produktach roślinnych i zwierzęcych, a jego występowanie jest wszechobecne, np. na powierzchni owoców, warzyw, grzybów w glebie i wodzie. Produkty bogate w Saccharomyces cerevisiae to jogurt, mleko, kiszonki, piwo, wino i soki. W jakich innych produktach jest Saccharomyces cerevisiae? Doustne suplementy diety z Saccharomyces cerevisiae występują zwykle w postaci tabletki, kapsułki (np. pullulanowej) czy proszku. W takich produktach, najczęściej drożdże są w postaci wysuszonej, mikrootoczkowanej lub liofilizowanej. Ważne jest, aby kupować suplementy od zaufanego dostawcy, który w rekomendowanej porcji dziennej określa nie tylko ilość proszku drożdżowego, ale także podaje dokłada ilość jednostek formujących kolonie (CFU, jtk), co zapisuje się w postaci potęgi. Zawartość mikrobiologiczną probiotycznych suplementów diety w celu określenia ilości jednostek tworzących kolonie (CFU), można ocenić poprzez posiew i hodowlę w specjalnych warunkach laboratoryjnych.

    Czy wiesz, że...?

    Napoje uzyskane przez fermentację drożdżową były produkowane już w 7000 roku przed naszą erą, podczas gdy wypiek pieczywa datuje się na około 2500 rok p.n.e.. Egipcjanie oraz Rzymianie, wykorzystywali drożdże do wytwarzania piwa czy wina, a także do fermentacji ciasta potrzebnego do pieczenia chleba. Fundamentalne zasady procesu fermentacji zostały jednak zrozumiane dopiero w połowie XIX wieku, dzięki badaniom Louisa Pasteura. Nazwa Saccharomyces cerevisiae składa się z dwóch członów: „Saccharomyces”, co pochodzi z greckiego i oznacza „grzyby cukrowe”, oraz „cerevisiae”, co wywodzi się od gallijskiego słowa „kerevigia”, co oznacza „piwo”.

    Właściwości i działanie Saccharomyces cerevisiae – za co odpowiada Saccharomyces cerevisiae?

    Drożdże są dobrym źródłem białka o wysokiej przyswajalności, składają się w 40% z aminokwasów, peptydów i białek. Są również bogate w witaminy grupy B (B1, B2, B3, B6, B6, PP, inozytol i kwas foliowy), które są kluczowe w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Zawierają także biotynę (witamina B7, witamina H). Są bogactwem minerałów takich jak cynk, selen a także fosfor, chrom, wapń i żelazo. Drożdże zdolne są do wytwarzania enzymów jak galaktozydaza, glukoamylaza, α-amylaza oraz inwertaza. Mikroflora przewodu pokarmowego odgrywa ważną rolę w organizmach. Należy wspomnieć, że wysokokaloryczna i bogata w tłuszcze dieta i częsta antybiotykoterapia również przyczyniają się do zachwiania równowagi mikrobiomu.

    Rolą Saccharomyces cerevisiae var. boulardii w organizmie jest wpływ na działanie bariery jelitowej, co może prowadzić do zmiany składu mikrobioty jelitowej oraz złagodzenia nieprawidłowości w warstwie nabłonka jelitowego.

    W świetle naukowych dowodów:

    • W przeanalizowanym badaniu in vitro prowadzonym na komórkach ludzkich leukocytów, wykazano, że stosowanie suszonego fermentatu z Saccharomyces cerevisiae prowadziło do zahamowania wytwarzania się reaktywnych form tlenu i promowało wzrost probiotycznych szczepów bakterii zdolnych do wytwarzania krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (szczególnie maślanu) [5].

    • Badanie in vitro, opierające się na tym samym preparacie z suszonego fermentatu z Saccharomyces cerevisiae również wykazało zmniejszenie wytwarzania reaktywnych form tlenu w ludzkich leukocytach [6].

    Saccharomyces cerevisiae – suplementacja i dawkowanie

    Istotną właściwością drożdży Saccharomyces cerevisiae var. boulardii jest ich zdolność do przetrwania w ludzkim układzie pokarmowym. Te probiotyczne drożdże są odporne na działanie enzymów trawiennych, soli żółciowych i kwasów organicznych. Ich optymalna temperatura do wzrostu i przeprowadzania procesów metabolicznych wynosi 37°C, co odróżnia je od innych szczepów S. cerevisiae, które najlepiej rosną w temperaturze 30°C. Opisywany szczep toleruje pH w zakresie od 2,0 do 8,0, co sprawia, że są zdolne do przeżycia w środowisku żołądka, jak i jelit.

    Saccharomyces cerevisiae – przeciwskazania

    Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

    Aktualnie, w bazie danych PubMed, zawierającej publikacje z obszaru medycyny i nauk biologicznych, zgromadzono około 150 badań potwierdzających efekty działania Saccharomyces cerevisiae.

    7
    Analizowanych badań
    7
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. „Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae)”. B. Muszyńska, M. Malec, K. Sułkowska-Ziaja. Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2013, s. 54-62.
    2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7295092/
    3. https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=51945&language=pl
      „Drożdże jako model w badaniach chorób neurodegeneracyjnych”. Donata Wawrzycka . Postepy Hig Med Dosw 2011; 65 : 328-337
    4. „Co wiemy o drożdżach?”. M. Robak, A. Rywińska, A Kawa-Rygielska, B. Żarowska. WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU. 2017
    5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4350453/
    6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0271531707000978?via%3Dihub
    7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12797391/
    8. ATTACHMENT I--FINAL RISK ASSESSMENT OF SACCHAROMYCES CEREVISIAE (February 1997)
    9. GRAS Determination for Saccharomyces cerevisiae strain OYR-243. June 24th , 2022
    10. https://www.mdpi.com/2304-8158/11/9/1342
    11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7556239/
    12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21301358/
    13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6984633/
    14. ” Probiotyczne drożdże Saccharomyces cerevisiae var. Boulardii jako czynnik etiologiczny oportunistycznych zakażeń u ludzi”. K. Roeske, A. Zasuń, J. Cieślik, M. Wróblewska, T. Jagielski. POSTĘPY MIKROBIOLOGII – ADVANCEMENTS OF MICROBIOLOGY 2020, 59, 3, 291–303
    15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7352391/

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: