Glukozamina

glukozamina

Glukozamina jest naturalną substancją wytwarzaną w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy. Służy do syntezy glikozaminoglikanów, które odpowiadają za odbudowę uszkodzonych chrząstek. Glukozamina jest syntezowana w małych ilościach, a z wiekiem zdolność do jej wytwarzania obniża się. Prowadzi to do niedoborów. Glukozamina nie jest dostępna w pożywieniu dlatego należy ją dostarczać z innych źródeł.Jedną z form glukozaminy o bardzo dobrej biodostępności dla organizmu człowieka jest siarczan glukozaminy.  U osób leczonych lekami moczopędnymi możliwa jest konieczność podawania większej dawki glukozaminy, ponieważ jest ona wydalana z moczem. Wchłanianie glukozaminy zwiększa witamina C.

Glukozamina wykorzystywana jest przez komórki tkanki chrzęstnej- chondrocyty, które mocują jej cząsteczki w łańcuchy glikozaminoglikanów (3). Dodatkowo zmniejsza ona udział niektórych enzymów, które biorą udział w degradacji chrząstki stawowej.

Źródła:

1) Kelly GK.: The role of glucosamine sulfate and chondroitin sulfates in the treatment of degenerative joint disease. Altern Med Rev 1998;2) Sutton L., Rapport L., Lockwood B.: Glucosamine: con or cure? Nutrition 2002;3) Towheed T., Maxwell L.: Anastassiades TP i wsp. Glucosamine therapy for treating osteoarthritis (Review). Cohrane Collab 2009;4) Häuselmann HJ.: Nutripharmaceuticals for osteoarthritis. Best Practice Res Clin Rheumatol 2001;5) Piperno M., Reboul P.: Hellio Le Graverand MP i wsp. Glucosamine sulfate modulates dysregulated activities of human osteoarthritis chondrocyte in vitro. Osteoarth Cartil 2000;

Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

Odkryj produkty zawierające ten składnik