Gurmar - właściwości, działanie, przeciwskazania

Gurmar

Gurmar – roślina stosowana w ajuwerdzie

Gurmar – czym jest? Botaniczna nazwa to Gymnema sylvestre, który należy do rodziny Asclepiadaceae - jest drzewiastą rośliną pnącą, charakterystyczną dla lasów tropikalnych obszaru Indii, gdzie stosowana była już w czasach starożytnych. Gdzie jeszcze występuje gurmar? Spotykany jest także w części Azji (Chiny, Malezja, Sri Lanka), Afryki czy Australii. Jest to gatunek wolno rosnący, preferuje wilgotny klimat, jednak jest dość wrażliwy na warunki. Roślina kwitnie od sierpnia do marca.

Omawiana roślina bogata jest w metabolity pierwotne (aminokwasy, lipidy i węglowodany), a także metabolity wtórne, czyli związki nie mające roli w procesach życiowych rośliny, ale biorące udział w relacji rośliny z otaczającym środowiskiem.

Gurmar jest źródłem fitochemikaliów (roślinnych składników aktywnych), w których skład wchodzi m.in. 17 saponin triterpenowych typu oleananowego, które określane są jako kwasy gymnemowe. Występują także saponiny dammaranowe, do których należy gymnemasid. Roślina zawiera m. in. gurmarynę, gymnemanol, gymmestrogenine, flawony, flawonole glikozydowe, sterole, lupeol, paraben, antrachinony czy żywice i d-kwercitol, z których każdy wykazuje cenne i korzystne właściwości na organizm.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    Gurmar – w czym występuje?

    Gymnema sylvestre stosowany jest w preparatach ziołowych jako herbata, w napojach i wyrobach cukierniczych. Znany jest także pod postacią tabletki rozpuszczalnej (pastylki do ssania).

    W jakich produktach występuje gurmar ? Źródła gurmaru

    Gymnema sylvestre występuje także w postaci tabletki lub kapsułki twardej (np. pullulanowej). Istotne jest, aby stosując suplement diety zwrócić uwagę na standaryzację ekstraktu z liści gurmaru. W przeanalizowanych pracach naukowych, jego aktywne działanie diabetyczne zawdzięczano obecności w ekstrakcie kwasów gymnemowych. Wtedy suplementacja gurmaru może przynieść największe korzyści i wpłynąć na funkcje organizmu.

    Czy wiesz, że...?

    W języku hindi (hinduski) gurmar oznacza niszczenie cukru? Od wieków roślina ta stosowana była przez rdzennych mieszkańców w tradycyjnej kulturze ludowej do regulowania poziomu cukru we krwi.

    Właściwości i działanie gurmaru – na co pomaga gurmar?

    • pomaga zachować kontrolę apetytu
    • wspomaga zachowanie prawidłowego poziomu cukru w organizmie
    • wspomaga metabolizm glukozy i lipidów
    • pomaga utrzymać prawidłową masę ciała

    Właściwości i działanie gurmaru– za co odpowiada gurmar? Rola gurmaru w organizmie.

    W pracach badawczych opisywane są różne drogi działania hipoglikemicznego gurmaru. Najczęściej i najdokładniej opisywanym jednak jest schemat działania kontroli apetytu, który opiera się na blokowaniu przez kwasy gymnemowe językowych receptorów słodkiego smaku, w skutek czego ludzie przestają odczuwać satysfakcję ze spożywania słodkich pokarmów. Działanie jest selektywne, i nie zakłóca odczuwania smaku gorzkiego, słonego, kwaśnego i umami. Co ważne jest chwilowe (trwa od 30 do 60 minut). Receptory smaku znajdujące się na języku i podniebieniu wiążą się z kwasami, co skutecznie blokuje łączenie się z nimi cząstek cukru. Zapobiega to aktywacji nerwu struny bębenkowej, którego zadaniem jest wysłanie do różnych obszarów mózgu informacji o smaku słodkim. W jednym z badań podano, że kwasy gymnemowe z gurmaru podczas spożywania słodkiego koktajlu mlecznego zahamowały aktywację części mózgu odpowiedzialną za układ nagrody.

    Wpływ gurmaru standaryzowanego na kwasy gymnemowe na metabolizm glukozy polega na uregulowaniu poziomu cukru dzięki zmniejszeniu stężenia glukozy w osoczu i jednoczesnemu zwiększeniu wydzielania insuliny. Wskazuje się, że ekstrakt z gurmaru uruchamia w organizmie wzrost krążącej insuliny z ludzkich komórek β.

    Podczas spożywania roztworu glukozy, działanie gurmaru polegało na tłumieniu uczucia słodyczy z jamy ustnej, co spowolniło odpowiedź glikemiczną i czas opróżniania żołądka, który jest istotnym czynnikiem charakteryzującym apetyt, a także poposiłkowe podniesienie stężenia glukozy we krwi. Spowolnienie to, jest w stanie zmniejszyć apetyt, jak i wzrost poziomu glukozy po posiłku. W konsekwencji złagodzona zostaje poposiłkowa hiperglikemia i ograniczone przejadanie się.

    W świetle naukowych dowodów:

    • Badanie przeprowadzone na 58 osobach dorosłych, trwające 14 dni wykazało, że spożycie miętówki zawierającej 4 mg gurmaru (3 mg kwasów gymnemowych) spowodowało obniżenie apetytu na słodkie jedzenie i zmniejszyło czerpanie z niego przyjemności [1].

    • 60 ochotników o zbyt wysokiej masie ciała testowało przez 8 tygodni ekstrakt z gurmaru w dawce 400 mg w połączeniu z innymi składnikami , po czym badano jego wpływ na parametry wagi. W porównaniu do grupy kontrolnej, grupa gurmaru wykazała zmniejszenie spożycia pokarmu, poziomu BMI o 5-6%, obniżył się cholesterol oraz lipoproteiny LDL w surowicy [9].

    • Metaanaliza badań, które łącznie obejmowały 419 osób wykazała, że stosowaniu suplementu z gurmaru znacząco wpływa na obniżenie poziomu glukozy, cholesterolu i trójglicerydów we krwi [11].

    Na co jeszcze pomaga gurmar?

    Wykazuje także korzystne działanie w zakresie metabolizmu lipidów i kontroli masy ciała [5]. Badanie przeprowadzone na szczurach z dietą wysokotłuszczową wywołującą hiperlipidemię dowiodło, że ekstrakt z liści gurmaru obniżył stężenie cholesterolu, trójglicerydów i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), a zwiększył frakcję HDL działając hipolipidemicznie. Wyniki te potwierdzono w trwającym 40 dni badaniu na ludziach, którym podawano 1 g dziennie proszku z liści gurmaru osobom borykającym się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Wykazano, że po 30 dniach Gymnema sylvestre obniżył poziom glukozy w surowicy o 37%, poziom triglicerydów o 5%, o 13% cholesterol- 2% HDL i 19% LDL [24].

    Gurmar – suplementacja i dawkowanie

    Gurmar – jak długo stosować?

    Zaleca się 3 miesięczną suplementację. Najdłuższe z przeanalizowanych badań wykazujące korzystny wpływ gurmaru trwało 6 miesięcy.

    Gurmar – po jakim czasie efekty suplementacji będą zauważalne?

    W przeanalizowanych badaniach efekty suplementacji związane z wpływem na apetyt na słodkie zauważalne były już po 15 minutach od zażycia miętówki z gurmarem.

    Gurmar – skutki uboczne

    W badaniach zastosowanie gurmaru wykazuje niskie skutki uboczne.

    Gurmar – przeciwskazania

    Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

    Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie blisko 20 badań klinicznych gurmaru na ludziach.

    9
    Analizowanych badań
    9
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9788288/
    2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32460589/
    3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35647942/
    4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7282028/
    5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28459647/
    6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20812281/
    7. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0378874190901075?via%3Dihub
    8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22432517/
    9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15056124/
    10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4608767/
    11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34467577/
    12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6830388/
    13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25860062/
    14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6270848/
    15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10142569/
    16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37266583/
    17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2170951/
    18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3912882/
    19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230589/
    20. „EFFECT OF GYMNEMA SYLVESTRE, CITRULLUS COLOCYNTHIS AND ARTEMISIA ABSINTHIUM ON BLOOD GLUCOSE AND LIPID PROFILE IN DIABETIC HUMAN”. YOUSHAN LI , MIN ZHENG , XING ZHAI , YOULIANG HUANG , ANWAR KHALID , ANEELA MALIK , PERVAIZ SHAH , SABIHA KARIM , SAIRA AZHAR and XIAOBING HOU. Acta Poloniae Pharmaceutica ñ Drug Research, Vol. 72 No. 5 pp. 981-985, 2015.

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: