Występujący 8-10 dni przed krwawieniem zespół przedmiesiączkowy obejmuje objawy somatyczne i psychosomatyczne, które ustępują w momencie rozpoczęcia krwawienia. Zespół ten dotyka 40% kobiet, a u 70% z nich występuje powiększenie i związany z tym dyskomfort piersi. Podłożem objawów mogą być problemy z równowagą hormonalną, związaną z podwyższonym poziomem prolaktyny, który poza objawami zespołu przedmiesiączkowego może powodować pojawienie się laktacji u osób, które nie rodziły niedawno potomstwa. Organizm może wydzielać wyższe ilości prolaktyny w odpowiedzi na bodźce stresowe, a także podczas fazy głębokiej snu, co może wpływać na stymulację gruczołu sutkowego.
Wskazuje się, że suplementacja ekstraktu z owocu niepokalanka może wspomóc złagodzić wymienione objawy, poprzez wpływ na receptory dopaminy i wiązanie się z nimi, dzięki czemu następuje zmniejszenie poziomu uwalniania prolaktyny. Związkami aktywnymi niepokalanka wpływającymi na dopaminę są glikozydy irydoidowe (aukubina), flawonoidy, a także diterpeny. Normalizacja stężenia progesteronu następuje w efekcie zmniejszonego poziomu prolaktyny przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej. Dzięki tej zależności, ekstrakt z niepokalanka zwyczajnego wpływa na regulację poziomu hormonów.
Menopauza jest procesem prowadzącym do zanikania krwawienia miesiączkowego, podczas którego kobiety odczuwają dyskomfort związany z obniżeniem nastroju, uderzeniami gorąca i występującymi potliwościami. Niestabilność naczyniowo-ruchowa wynika ze spadku stężenia hormonu – β-stradiolu. Badania wskazują łagodzenie objawów menopauzalnych przy stosowaniu niepokalanka poprzez wpływ na równowagę hormonalną i wpływ na przysadkę mózgową. Podobnie jak przy zespole przedmiesiączkowym, działanie zmniejszające objawy towarzyszące menopauzie wynikają z działania obniżającego poziom prolaktyny. Również wpływ na receptory dopaminy ma efekt łagodzący objawy emocjonalne co wpływa na funkcje psychologiczne i poprawę nastroju.
Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.