Melatonina – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

melatonina

Melatonina – hormon odgrywający rolę w regulacji rytmu dobowego

Melatonina – co to jest? Gdzie występuje melatonina?

Naturalna melatonina to hormon snu (neurohormon), który jest syntetyzowany w nocy w organizmie głównie w szyszynce i w rytmiczny sposób wydzielany do krwioobiegu. Melatonina jest wytwarzana także w siatkówce i jelitach, ale nie do końca wiadomo, jak istotna jest ta produkcja dla funkcjonowania organizmu. Biosynteza opiera się na wykorzystaniu szlaku tryptofan-serotonina, w którym z tryptofanu syntezowana jest serotonina a następnie melatonina. Serotonina to neuroprzekaźnik, mający wpływ na sen, nastrój i emocje. Sen to naturalny stan świadomości , w którym organizm przechodzi przez cykl kilku stadiów charakteryzujących się ograniczoną aktywnością zmysłów, zahamowaniem funkcji motorycznych oraz możliwością występowania marzeń sennych. Jest kluczowym elementem dla utrzymania prawidłowych funkcji fizycznych i psychicznych, a jego prawidłowy przebieg wpływa na regenerację organizmu i regulację procesów biologicznych, takich jak rytm dobowy, w czym ważną rolę odgrywa naturalnie wytwarzany w organizmie hormon – melatonina.

Metalonina (N-acetylo-5-metoksytryptamina) jest aminą biogenną o budowie indolowej, która została pierwszy raz wyizolowana z szyszynki zwierzęcia [26]. Gdzie występuje melatonina? Została zlokalizowana w organizmie w jądrach komórkowych, cytozolu, błonach i mitochondriach. Co ciekawe hormon ten występuje w warzywach i owocach (także w liściach i nasionach) np. w ryżu i kukurydzy, dziurawcu zwyczajnym (1,75–4,39 μg/g) i siewkach złocienia. Zidentyfikowano ją także w pomidorach (3-114 ng/g), truskawkach (1-11 ng/g), oliwkach, oliwie z oliwek (53-119 pg/g), orzechach włoskich (3-4 ng/g), nieprzetworzonym mleku krowim (3-25 pg/ml). Najwyższe ilości znajdują się w zbożach (300 – 1000 pg/g).

Źródłem melatoniny są także dostępne na rynku preparaty, które sprzedawane są jako suplementy diety, w których w formie tabletki lub kapsułki twardej (np. pullulanowej) czy w żelku zamknięta jest porcja dzienna, ułatwiająca właściwe dawkowanie. Dostępna jest także melatonina w kroplach.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    Jak działa melatonina?

    Hormon ten odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu sygnałów dotyczących cyklu dnia i nocy, co pomaga regulować rytm dobowy i wspomaga zasypianie oraz utrzymanie snu. Wiele fizjologicznych funkcji organizmu zachodzi w określonych porach dnia i jest regulowanych przez rytmy dobowe, które działają w przybliżeniu w 24-godzinnym cyklu. Wydzielanie melatoniny i jej stężenie zmienia się w zależności od sygnałów odbieranych przez mózg z ośrodków kontrolujących rytm dobowy. Rytmy te są kontrolowane przez główny oscylator znajdujący się w jądrze nadskrzyżowaniowym (SCN) przedniego podwzgórza mózgu, który reaguje na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne, takie jak cykl światło-ciemność (dzień-noc). Oscylator przekazuje te rytmiczne sygnały do innych obszarów mózgu i narządów, wpływając na różne aspekty fizjologii, w tym cykle snu (rytm snu i czuwania), aktywność sercowo-naczyniową, hormonalną oraz metabolizm. Sygnały rozchodzą się dwoma drogami: bezpośrednio przez autonomiczny układ nerwowy i pośrednio przez sygnały hormonalne, jak nocne wydzielanie melatoniny przez szyszynkę czy dzienne zwiększanie stężenia glikokortykosteroidów nadnerczowych. Poziom melatoniny w szyszynce zaczyna rosnąć wieczorem, osiąga szczyt między 2:00 a 4:00 nad ranem, a następnie stopniowo opada do niższych wartości w ciągu dnia prowadząc do zmniejszenia stężenia melatoniny.

    Jak działa melatonina? Melatonina posiada zarówno właściwości hydrofilowe (przyciągające wodę), jak i hydrofobowe (odpychające wodę). Cecha ta umożliwia melatoninie swobodne przemieszczanie się przez różne środowiska, takie jak błony komórkowe, a także płyny wewnątrzkomórkowe. Dzięki temu melatonina może działać na poziomie m.in. błon komórkowych czy mitochondriów.

    Przyczyny braku melatoniny

    Większość osób naturalnie produkuje melatoninę, jednak niektórzy mogą mieć jej niedobór lub problemy z prawidłowym uwalnianiem tego hormonu. Zakłócenia snu i zmiany w cyklach, mogą prowadzić do rozregulowania uwalniania melatoniny, co sprawia, że jej rytm przestaje być zgodny z bodźcami środowiskowymi. Ponieważ światło hamuje produkcję melatoniny, zwiększona ekspozycja na nie skutkuje niższymi poziomami tego hormonu we krwi. Pracownicy wykonujący pracę zmianową, oraz osoby mieszkające w pobliżu biegunów Ziemi są szczególnie narażone na nieprawidłowe wzorce świetlne, co może prowadzić do zaburzeń naturalnego rytmu melatoniny. Dlatego zmiana stref czasowych może powodować zaburzenia rytmu dobowego snu. Ważnym aspektem wpływającym na zaburzenia syntezy jest nadużywanie sztucznego światła w nocy np. z ekranu komputera lub telefonu. Dlatego tak ważna jest regulacja godzin snu.

    Jako inne przyczyny braku melatoniny wskazuje się różne cechy osobnicze.
    Niedobór melatoniny może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak np. wiek. Poziomy tego hormonu są wyższe u młodych ludzi i stopniowo maleją wraz z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że produkcja melatoniny następuje głównie w szyszynce, a gruczoł ten często ulega zwapnieniu u osób dorosłych.

    U kobiet w ciąży zmiany fizjologiczne mogą zaburzać rytm dobowy melatoniny. Osoby borykające się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, a także osoby o zbyt wysokiej masie ciała, czy cierpiące na zaburzenia neurologiczne również narażone są na nieprawidłowości biosyntezy tego hormonu.

    Czy wiesz, że...?

    Melatonina została zidentyfikowana w wysokich stężeniach w ziarnach kawy. Jak podają badania, filiżanka kawy może dostarczać do 40 µg melatoniny, co odpowiada nocnej produkcji tego hormonu przez organizm. Jednak wpływ kawy na poziom krążącej melatoniny jest zróżnicowany, ponieważ kofeina zawarta w kawie może obniżać naturalną, nocną produkcję melatoniny. Kofeina i melatonina konkurują o te same metabolizujące enzymy wątrobowe co skutkuje wyższymi poziomami melatoniny w surowicy po dużych dawkach kawy.

    Czy można przedawkować melatoninę?

    Melatonina po syntezie nie jest magazynowana w komórkach, które ją produkują, lecz szybko uwalniana do krwi, gdzie zaczyna krążyć, a jej stężenie w osoczu dokładnie odzwierciedla aktywność szyszynki. Melatoninę można również zmierzyć w innych płynach ustrojowych, takich jak ślina, gdzie jej poziom wynosi około 40% stężenia w osoczu, oraz w moczu. Głównym miejscem jej dezaktywacji jest wątroba, a następnie jest wydalana z organizmu poprzez mocz.

    Zatem, czy można przedawkować melatoninę?

    Tak, przedawkowanie melatoniny jest możliwe, ale rzadko prowadzi do poważnych skutków ubocznych. Badania na ludziach pokazują, że spożycie warzyw bogatych w melatoninę zwiększa wydalanie jej metabolitów z moczem, co wskazuje na wzrost poziomu melatoniny we krwi. Melatonina jest wchłaniana zgodnie z kinetyką pierwszego rzędu, co oznacza, że jej wchłanianie zależy od stężenia. Proces ten nie ulega nasyceniu, więc większe dawki z pokarmu prowadzą do wyższych stężeń melatoniny w osoczu.

    Jak stosować melatoninę?

    Po jakim czasie działa melatonina?

    Często zadawanym przez użytkowników pytaniem na forach internetowych w kontekście melatoniny jest ”jak długo działa melatonina”? Metabolizm melatoniny – hormon ten jest szybko metabolizowany w wątrobie jak wspomniano powyżej. Po jakim czasie działa melatonina? Jej okres półtrwania po podaniu zewnętrznym wynosi od 10 do 60 minut. Warto nadmienić, że pinealocyty lub inne komórki produkujące melatoninę potrzebują minimalnej ilości glukozy, aby prawidłowo funkcjonować.

    Czy melatoninę można brać codziennie?

    W organizmie przeciętnej osoby dorosłej wytwarzana jest dzienna dawka melatoniny od 0,1 do 0,9 mg, z czego dawka fizjologiczna wynosi 0,3 mg. Naturalne wahania można wspomagać poprzez spożywanie produktów spożywczych bogatych w melatoninę, co może pomóc w regulacji jej poziomu w organizmie. Czy melatonina uzależnia? Wykazano, że melatonina nie powoduje rozwoju przyzwyczajenia ani tolerancji organizmu na ten hormon.

    Z czym nie łączyć melatoniny?

    Melatoniny nie należy łączyć z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, ponieważ mogą one zwiększać nocne poziomy melatoniny poprzez hamowanie enzymów wątrobowych, jak również z lekami uspokajającymi, ponieważ może nasilać ich działanie.

    • W badaniu przeprowadzonym in vitro testowano ochronny wpływ melatoniny na ludzkie limfocyty krwi obwodowej przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem gamma. Wyniki pokazały, że komórki, które były wcześniej potraktowane melatoniną, miały mniejszą liczbę uszkodzeń chromosomów spowodowanych promieniowaniem, w porównaniu do komórek, które nie otrzymały melatoniny [10].

    • Przeprowadzone in vitro badanie wpływu melatoniny syntetycznej i roślinnej na poziom reaktywnych form tlenu w ludzkich keratynocytach pochodzących z naskórka wykazało, że zarówno melatonina roślinna jak i syntetyczna miały silne działanie przeciwutleniające, jednak ich skuteczność była zmniejszona w warunkach stresu oksydacyjnego wywołanego H₂O₂. Wskazano silniejszy potencjał fitomelatoniny [9].

    Melatonina a alkohol

    Warto wskazać fakt, że melatonina występuje także w napojach alkoholowych, takich jak wino (50 – 230 pg/ml) czy piwo (52 – 170 pg/ml). Czy melatonina a alkohol razem współgrają? Spożycie alkoholu, nawet w ilościach towarzyskich (10–100 g dziennie) prowadzi do obniżenia poziomu melatoniny w ślinie i we krwi. Synteza melatoniny wymaga niewielkiej ilości glukozy. Ponieważ alkohol obniża poziom glukozy we krwi, przypuszcza się, że jej niedobór w pinealocytach (komórkach występujących w szyszynce) może tłumaczyć zmniejszenie poziomu melatoniny. Ponadto, etanol obniża także poziom tryptofanu w osoczu, który jest niezbędnym prekursorem melatoniny, powodując niższą dostępność dla szlaku biosyntezy.

    Melatonina – przeciwwskazania do stosowania

    Użytkownicy internetu wpisują w wyszukiwarkę hasła: „melatonina dla dziecka” lub „melatonina w ciąży”. Otóż nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej. Jednak bezpieczeństwo egzogennego hormonu nie zostało jeszcze całkowicie ocenione na wymienionych grupach społecznych.

    Osoby z epilepsją lub przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny przyjmować melatoninę wyłącznie pod nadzorem lekarza, ze względu na możliwe interakcje.

    Melatonina – skutki uboczne. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zażyciu?

    Melatonina jest uważana za bezpieczną, jednak wysokie dawki melatoniny mogą powodować odczuwalny dyskomfort w głowie, zawroty i senność, choć nie wykazano jej negatywnego wpływu wobec wątroby, nerek czy szpiku kostnego.

    Aktualnie, w bazie danych PubMed, zawierającej publikacje z obszaru medycyny i nauk biologicznych, zgromadzono około 1,5 tys. badań potwierdzających efekty działania melatoniny.

    6
    Analizowanych badań
    5
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2808686/
    2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889157511000263
    3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S030881461100197X?via%3Dihub
    4. https://academic.oup.com/jxb/article/63/2/577/497468?login=false
    5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3402070/
    6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-079X.2010.00777.x
    7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8538349/
    8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9571539/
    9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8512846/
    10. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0165799295900659

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: