Podobnie do innych produktów spożywczych suplementy diety można przedawkować, czego efektem będą niepożądane skutki uboczne dla naszego organizmu. Żeby tego uniknąć należy dokładnie zapoznać się z etykietą producenta.
CZY SUPLEMENTY DIETY MOŻNA PRZEDAWKOWAĆ?
Coraz chętniej sięgamy po różnego rodzaju preparaty, mające na celu wzmocnienie stanu naszego zdrowia. Należy jednak pamiętać o tym, że suplementy diety nie mają leczyć, lecz jedynie zapobiegać ewentualnym chorobom. Co więcej, jak sama nazwa wskazuje – są one skuteczne w celu uzupełnienia codziennego jadłospisu o najważniejsze składniki odżywcze, witaminy, mikro i makroelementy. Jednak muszą być wybierane we właściwy sposób i stosowane adekwatnie do potrzeb.
Podobnie jak inne produkty, również suplementy diety można przedawkować. Wiele osób zapomina o zasadzie, że więcej wcale nie oznacza lepiej, a zwiększanie dawek przyjmowania konkretnych preparatów może przynieść niepożądane efekty. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby stosować się do zaleceń producenta odnośnie dawkowania, które wskazane są na opakowaniu. Tylko w ten sposób stosowanie suplementacji okaże się skuteczne.
JAKIE MOGĄ BYĆ SKUTKI PRZEDAWKOWANIA SUPLEMENTÓW?
W zależności od rodzaju przedawkowania określonych preparatów różne mogą być tego efekty uboczne. Przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy C może objawiać się biegunką, bólami głowy, zgagą czy wymiotami. Witamina ta jest łatwo rozpuszczalna w wodzie, więc niepożądane skutki można zminimalizować pijąc dużo płynów.
Niebezpieczne dla organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży, może być przedawkowanie witaminy A, która w nadmiarze może wpływać na rozwinięcie wad płodu, niewłaściwy rozwój kości czy problemy z wątrobą. Przedawkować można także błonnik pokarmowy, który spożywany w nadmiarze bez odpowiedniej ilości wody spowoduje przejściowe problemy z wypróżnieniem. Z kolei potas przyjmowany w nadmiarze, skutkuje niebezpiecznym dla zdrowia spowolnieniem pracy serca.
To tylko nieliczne przykłady efektów ubocznych, które mogą wyniknąć z przedawkowania suplementów diety. Kiedy zauważysz je u siebie musisz przede wszystkim odstawić przyjmowane preparaty. Po pewnym czasie organizm powinien samoczynnie dojść do siebie, jeśli nadmiar substancji nie był zbyt wysoki. Dla pewności warto jednak skonsultować się dodatkowo z lekarzem, który dokładnie sprawdzi stan zdrowia.