Suplementy diety uznawane są za nieodłącznego partnera każdej osoby prowadzącej zdrowy tryb życia, uznawane są również za w pełni bezpieczne i nie powodujące efektów ubocznych. Przekonanie to funkcjonuje przede wszystkim z powodu braku wiedzy dotyczącej wpływu poszczególnych suplementów na organizm – ich składniki mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami czy suplementami, wzmagając działanie poszczególnych medykamentów lub osłabiając organizm. Niektóre suplementy mogą wchodzić w reakcję z lekami farmakologicznymi, zarówno tymi wydawanymi na receptę, jak dostępnych bez recepty. Reakcja ta najczęściej wywołuje jedynie dyskomfort lub obniża siłę działania leków, jednak w skrajnych przypadkach może być zagrożeniem dla życia.
JAK OGRANICZYĆ NEGATYWNE REAKCJE MIĘDZY LEKAMI A SUPLEMENTAMI?
Na pytanie, jakie suplementy można przyjmować, najlepszą odpowiedzią będzie badanie morfologiczne. Pamiętajmy bowiem, że nie wszystkie składniki zawarte w suplementach są naszemu organizmowi potrzebne, a nadmiar niektórych może wręcz zaszkodzić. Przyjmowanie suplementów diety razem z lekami przede wszystkim może ograniczyć wchłanianie leku, przyspieszone wydalanie go z organizmu, a nawet powikłania metaboliczne. Dodatkowo przyjmowanie suplementów razem z lekami może wywołać różnego rodzaju niepożądane efekty, dlatego warto skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć, czy przy wyznaczonej dawce leków możemy się dodatkowo suplementować.
Unikając negatywnych reakcji między lekami a suplementami, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, jak poszczególne preparaty na siebie oddziałują. Warto dokładnie przeczytać ulotki, z których da się wywnioskować, czy jest możliwe łączenie ze sobą medykamentów. W niektórych przypadkach trzeba zrezygnować ze spożywania suplementów, a niekiedy wystarczy je ograniczyć.
Okazuje się, że suplementy z olejem rybim w połączeniu z lekami obniżającymi ciśnienie nasilają działanie drugich. Mogą również osłabiać tabletki antykoncepcyjne. Wapń może zmniejszać absorpcję leków na osteoporozę, niektórych antybiotyków czy leków na niedoczynność tarczycy. Melatonina w towarzystwie środków uspokajających prowadzi do większej senności, a witamina D osłabia działanie leków obniżających poziom cholesterolu. Nie zawsze oznacza to, że jesteśmy zmuszeni przy jakichś lekach odstawić suplementy. Czasem wystarczy zminimalizować ich dawkę, uzgadniając ją z lekarzem prowadzącym. W ten sposób unikniemy efektów ubocznych, a dodatkowo wzmocnimy nasz organizm.