Czy ten kosmetyk spełni moje oczekiwania?
Czy ten kosmetyk spełni moje oczekiwania?
To pytanie często zadajemy sobie przy kolejnej wizycie w drogerii czy aptece. Ogrom produktów może przytłaczać, a ilość składników i opakowań przykuwających naszą uwagę stale się zwiększa. Reklamowane są produkty na kolejne potrzeby skóry, które kuszą nas coraz to wspanialszymi obietnicami. Jaki produkt wybrać aby spełnił nasze oczekiwania? Na co warto zwrócić uwagę nim zawierzymy obietnicom producenta?
Gdy już wiemy czego potrzebuje nasza skóra, jaki jest jej rodzaj oraz jakie są cele naszej pielęgnacji to możemy rozpocząć zakupy. Przed ostateczna decyzją warto sprawdzić czy producent weryfikuje skuteczność oferowanych produktów i czy może pochwalić się badaniami aplikacyjnymi oraz aparaturowymi .
Spis treści
z tego artykułu dowiesz się:
1. Czym są badania aplikacyjne a czym aparaturowe?
Obecnie laboratoria dostarczają twórcom kosmetyków wiele narzędzi dzięki którym można zweryfikować czy opracowana formulacja spełnia założenia i czy produkt będzie skuteczny. Badania aplikacyjne znane również jako badania użytkowe lub użytkowo-aplikacyjne oraz aparaturowe mają za zadanie potwierdzić deklarowany wpływ produktów kosmetycznych na skórę.
Z całą pewnością każdy producent tworzy receptur zgodnie z jego najlepsza wiedzą oraz z zmyślą o pozytywnym wpływie, jednak dopiero potwierdzenie w badaniach pozwala na oficjalne komunikowanie walorów produktu. Warto wiedzieć, że takie działania są obowiązkowe w przypadku stosowania przez producentów obietnic co do skuteczności reklamowanego produktu.
Badania są prowadzone pod kontrolą lekarza dermatologa, przez ustalony czas oraz w odpowiedniej, skwalifikowanej grupie probantów. Parametry, które są weryfikowane, uzależnione są od właściwości i zakładanego działania kosmetyku. Również wybór odpowiedniej grupy probantów nie jest bez znaczenia, badając kosmetyk redukujący zmarszczki warto aby probanci byli w wieku dojrzałym z widocznymi oznakami upływającego czasu.
Badania aplikacyjne polegają na opinii probantów. Do produktu przypisane są konkretne działania które umieszcza się w ankiecie, a probanci wypowiadają się, czy działanie zauważyli po stosowaniu produktu. W taki sposób można potwierdzić lub zaprzeczyć m.in. że produkt daje uczucie nawilżenia i ukojenia.
Z kolei badania aparaturowe polegają na potwierdzeniu założonych właściwości kosmetyku które są wywierane na skórę, za pomocą obiektywnych wyników generowanych przy użyciu różnych urządzeń.
2. Popularne badania aparaturowe- na czym polegają?
Obecnie dostępność urządzeń i aparatów do pomiarów parametrów skóry jest ogromna. Można weryfikować nawilżenie krótko i długotrwałe, jędrność i elastyczność, głębokość i szerokość zmarszczek, a nawet zmiany zachodzące w mikrobiocie skóry w trakcie stosowania produktu.
Badane parametry weryfikowane są przed pierwszą aplikacją produktu i porównywane do tych uzyskanych w trakcie lub krótko po zakończeniu stosowania. Takie dane pozwalają na wyciągnięcie wniosków czy produkt spełnia obiecywane użytkownikom deklaracje.
Każdy rodzaj skóry wymaga nawilżenia więc nie jest zaskakujące, że ta właściwość jest najpowszechniej deklarowana.
Nawilżenie naskórka można zbadać przy użyciu korneometru. Badanie jest szybkie i polega na przyłożeniu głowicy do powierzchni skóry, która na podstawie skuteczności przepływu prądu określa w postaci krzywej zawartość wody- im więcej wody zawiera warstwa rogowa, tym lepiej płynie prąd świadcząc o wyższym poziomie nawilżenia.
Inną, niemniej popularną deklaracją jest poprawa elastyczności i jędrności.
Do weryfikacji można zastosować kutometr, który zasysa fragment skóry poddając mechanicznej deformacji. Odporność skóry na działanie podciśnienia określa jędrność, a zdolność powrotu do pierwotnej pozycji elastyczność.
W przypadku cer tłustych i problematycznych często szukamy produktów które ograniczą nadmierne wydzielanie sebum. Aby potwierdzić realną efektywność kosmetyku przychodzi z pomocą sebumetr oceniający natłuszczenie i aktywność gruczołów łojowych poprzez absorbcję sebum przez taśmę z powierzchni skóry. Metoda pozwala na zdiagnozowanie łojotoku skóry oraz określeniu rodzaju cery.
Porównując tak pozyskane wyniki z pomiarów wykonanych zarówno przed rozpoczęciem stosowania produktu jak i po zakończeniu możemy jednoznacznie określić czy aplikacja kosmetyku przynosi zamierzone efekty.
Sprawdź powiązane produkty
3. Badania aplikacyjne - INAMIA hydro balance
100%
potwierdza, że produktu zmniejsza uczucie ściągnięcia skóry i przywraca komfort
oraz nawilżenie
95%
zauważyło redukcję zaczerwienienia i ukojenia
I. SKUTECZNE NAWILŻENIE
Badania aparaturowe nawilżenia skóry za pomocą korneometru
Grupa badawcza:
kobiety, 60-63 lata, skóra sucha
Produkt poprawił nawilżenie do 12,2% po 14 dniach aplikacji
II. ZDROWA MIKROBIOTA
Badanie w oparciu o pobranie wymazu ze skóry twarzy.
Grupa badawcza:
kobiety, 27-48 lat, skóra sucha
Produkt wpływa korzystnie na mikrobiom skóry twarzy, wspiera, chroni i nie
zaburza naturalnego po 28 dniach aplikacji.
III. ŁAGODZENIE WRAŻLIWOŚCI
Badanie aplikacyjne efektu łagodzenia za pomocą stinging test.
Grupa badawcza:
kobiety, 35-69 lat, skóra sucha i wrażliwa
Produkt wykazuje efekt łagodzący średnio o 47% po 28 dniach stosowania.
4. Badania aplikacyjne - INAMIA healthy aging
95%
zauważyło poprawę w wyglądzie skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu
84%
potwierdziło, że skóra staje się bardziej napięta, jędrna, a zmarszczki się redukują
74%
stwierdziło, że po 5 dniach skóra wygląda 5 lat młodziej
I. POPRAWA ELASTYCZNOŚCI
Badania aparaturowe elastyczności skóry za pomocą kutometru
Grupa badawcza:
Kobiety, 35 – 65 lat, każdy typ skóry
Produkt poprawił elastyczność u 100% badanych, średnio o 21%
II. WIDOCZNA REDUKCJA ZMARSZCZEK
Badania aparaturowe głębokości i szerokości zmarszczek za pomocą Antera 3D®
Grupa badawcza:
Kobiety, 35 – 65 lat, każdy typ skóry
Produkt zmniejsza głębokość zmarszczek u 100% badanych średnio o 20%
Produkt zmniejsza szerokość zmarszczek u 90% badanych średnio o 6%
Poznaj nasze bestsellery
5. Badania aplikacyjne - INAMIA redness relief
89%
potwierdza zmniejszenie ściągnięcia skóry
80%
produkt zmniejsza widoczność zaczerwienienia, naczynek i „pajączków”
78%
zauważyło przywrócenie komfortu i nawilżenia
I. WYRÓWNANIE KOLORYTU
Badania aparaturowe poziomu melaniny w skórze za pomocą Antera 3D®
Grupa badawcza:
Kobiety, 20 – 65 lat, skóra wrażliwa z nierównomiernym kolorytem
Produkt rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry u 89% badanych.
II. REDUKCJA ZACZERWIENIENIA
Badania aparaturowe poziomu hemoglobiny w skórze za pomocą Antera 3D®.
Grupa badawcza:
Kobiety, 20 – 65 lat, skóra wrażliwa z nierównomiernym kolorytem
Produkt zmniejsza zaczerwienienie skóry u 70% badanych.
Warto zapamiętać
- badania aparaturowe i aplikacyjne nie są obowiązkiem producenta
- bez wykonania badań kosmetyk nie może obiecywać konkretnego działania
- sprawdzaj czy i jakie badania zostały wykonane
Źródła:
- Sonia Stachowiak, Aleksandra Buszmak, Teresa Matthews-Brzozowska, Leszek Kubisz „Instrumentalne możliwości oceny parametrów skóry — przegląd piśmiennictwa”
- Gardien KL, Baas DC, de Vet HC, Middelkoop E. Transepidermal water loss measured with the Tewameter TM300 in burn scars. Burns 2016
- Neto P, Ferreira M, Bahia F, Costa P. Improvement of the methods for skin mechanical properties evaluation through correlation between different techniques and factor analysis. Skin Research and Technology 2013
Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.