Inozytol jest jednym z podstawowych składników odżywczym wymaganym przez komórki ludzki do wzrostu i przeżycia. Związek ten jest prekursorem fosforylowanych związków zwanych fosfoinozytydami, biorących udział w przekazywaniu sygnału poprzez stymulację receptorów błonowych i innych wtórnych przekaźników. Inozytol jest też prekursorem fosfolipidów, które są odpowiedzialne za generowanie ważnych sygnałów wewnątrzkomórkowych.
Inozytol wpływa na gospodarkę wapniową oraz na równowagę między miedzią i cynkiem w mózgu. Zwiększa również wrażliwość receptorów na serotoninę, co daje pozytywne efekty w łagodzeniu nieprawidłowych reakcji organizmu na stres, działając odprężająco i relaksująco.
Ponadto myo-inozytol jest prekursorem w syntezie drugorzędowych przekaźników hormonalnych.
Inozytol a zdrowe funkcjonowanie jajników
Mimo że inozytol nie posiada oświadczeń zdrowotnych, które umożliwiają komunikowanie jak wpływa na zdrowie kobiet to należy zwrócić uwagę na Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które szeroko opisuje korzyści z suplementacji inozytolem. Na podstawie dostępnej literatury, eksperci stwierdzają, że stosowanie preparatów z inozytolem ma wpływ na przywrócenie prawidłowej owulacji kobiet, u których rozpoznano wielotorbielowate jajniki.
Inozytol a płodność
Równie ważna jest odpowiednia podaż inozytolu dla mężczyzn. Myo-inozytol jest prekursorem w syntezie m.in. gonadoliberyny, która jest dekapeptydem, uwalnianym z zakończeń komórek neurosekrecyjnych podwzgórza. Gonadoliberyna działając aktywująco na oś przysadka – gonady, jest kluczowym regulatorem męskich funkcji rozrodczych, a zaburzenia jej działania mogą prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu męskiego układu rozrodczego.
Z kolei u kobiet zdrowych przyjmujących inozytol zaobserwowano poprawę jakości oocytów- żeńskich komórek płciowych na co zwraca uwagę Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Inozytol a tarczyca
Myo-inozytol jest prekursorem w syntezie TSH czyli tyreotropiny, która jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Jej zadaniem jest pobudzenie tarczycy do produkcji hormonów trijodotryroniny i tyroksyny, odgrywając niezwykle ważną rolę w regulacji procesów metabolicznych.
Inozytol a wrażliwość na insulinę
Inozytol jest wewnątrzkomórkowym przekaźnikiem sygnału insulinowego, a jego metabolizm jest potrzebny do prawidłowego rozwoju mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Wszystkie stereoizomery działają jako mediatory działania insuliny wewnątrz komórki, a myo-inozytol jako czynnik uwrażliwiający tkanki na działanie insuliny. Myo-inozytol oraz D-(+)-chiro-inozytol występują w organizmie w postaci glikanów, a ich epimeryzacja zachodzi głównie w tkankach wrażliwych na insulinę (w wątrobie, mięśniach i w krwi).
Badania wskazujące na poprawę wrażliwości na insulinę prowadzone są głównie wśród kobiet, u których stwierdzono komplikację w obszarze jajników.