Po przeprowadzonych badaniach in vitro Europejska Agencja Leków opisuje spazmaolityczne działanie produktów z kopru, wpływających na rozluźnienie mięśni gładkich narządów takich jak tchawica, jelito kręte czy macica, dlatego suplementacja koprem włoskim wskazana jest w czasie skurczów. Wskazuje się, że owo ziele może zahamować skurcze jelita krętego występujące spontanicznie. U pacjentek poddawanych zabiegom ginekologicznym spożycie herbaty z kopru włoskiego poprawiło motorykę jelit. Również podczas miesiączki często towarzyszą nieprzyjemne skurcze, wpływające na ogólne samopoczucie. Koper włoski może być stosowany podczas występujących skurczów menstruacyjnych.
Foeniculum vulgare może być suplementowany w przypadku występujących w jelitach gazów, ze względu na wiatropędne działanie. Olejki eteryczne zawarte w koprze włoskim wpływają na regulację motoryki mięśni gładkich jelit, wpływając tym samym na redukcję gazów.
Z uwagi na zawartość lotnych związków w tym np. monoterpenowy fenchon, koper włoski może być stosowany dla wspomagania odkrztuszania. Suplementacja może być pomocna dla osób przebywających w zanieczyszczonym środowisku. Działanie kopru włoskiego polega na stymulacji ruchliwości rzęsek w aparacie oddechowym, co wzmaga transport ciał obcych na zewnątrz. Olejek z ziela stymuluje również skurcz mięśni gładkich w tchawicy, ułatwiając tym samym odkrztuszanie.
W medycynie ludowej koper włoski bardzo często rekomendowany jest dla mam karmiących w celu wzmożenia laktacji. Ze względu na zawartość olejków eterycznych, w tym głównie anetolu, wskazuje się, że pełni rolę galaktogoga, czyli środka wspomagającego laktację poprzez działanie stymulujące i regulujące proces wytwarzania mleka. Dzieje się tak, ponieważ anetol, który ma właściwości fitoestrogenne ma zdolność przenikania do mleka matki. Jeśli matki karmiące piersią lub ich dzieci są uczulone na marchew, seler lub inne rośliny z rodziny Apiaceae, powinny one zachować ostrożność przy stosowaniu kopru włoskiego z uwagi na potencjalną alergenność krzyżową. Ponadto, ze względu na możliwe skutki uboczne, zarówno u matki i dziecka nie powinien być stosowany podczas laktacji.