Nic do dodania - czyli co to znaczy „zawsze czysty skład”.
Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. To skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy bądź inny fizjologiczny.
Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. To skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy bądź inny fizjologiczny.
Patrząc na taką definicję można spodziewać się, że produkt dostarczy naszemu organizmowi to, co najlepsze - witaminy, minerały czy dobroczynne związki pozyskiwane z roślin. Trzeba mieć jednak na uwadze, że produkcja takich postaci jak tabletki, kapsułki, a nawet proszki i płyny jest skomplikowanym procesem. Technolodzy, operatorzy produkcji i osoby odpowiedzialne za jakość produktów, codziennie mierzą się z licznymi wyzwaniami produkcyjnymi. Ponadto, jako konsumenci oczekujemy nie tylko jakości i bezpieczeństwa, ale również przyjemnego użytkowania suplementów diety, np. dobrego smaku czy łatwego rozpuszczania w wodzie. To wszystko prowadzi do powszechnego stosowania dodatków do żywności, których obecnie zgodnie z regulacjami prawnymi dopuszczonych jest aż 26 różnych kategorii, a w każdej z nich znajdziemy wiele różnych substancji, przez co lista dodatków jest niezwykle długa.
Spis treści
z tego artykułu dowiesz się:
Jakie funkcje mają dodatki do żywności?
Składniki dodatkowe dobierane są w zależności od potrzeb. Konserwanty mają za zadanie przedłużać trwałość produktów i zabezpieczać je przed rozwojem niechcianych mikroorganizmów. Wypełniacze pozwalają wprowadzić substancję aktywną, której pożądana dawka jest zbyt niska, aby podać ją w komfortowej postaci. Słodziki i cukier sprawiają, że płyny lub proszki rozpuszczone w wodzie bardziej nam smakują.
Łatwo więc wywnioskować, że składniki dodatkowe nie mają nic wspólnego z odżywianiem naszego organizmu. Służą one głównie usprawnieniom procesów produkcyjnych i sprawiają, że stają się one bardziej wydajne, tzn. maszyna w tym samym czasie może wytworzyć więcej produktów.
Dlatego to, czego nie ma w twoim suplemencie, jest równie ważne.
W formeds z pełną świadomością zrezygnowaliśmy z takich substancji. Przez lata opracowywaliśmy technologie wytwarzania i budowaliśmy własny park maszynowy, który umożliwia nam oferowanie w każdym produkcie wyłącznie składników o działaniu odżywczym.
Parszywa 12-tka, czyli dodatki, których nigdy nie znajdziesz w produktach formeds
Wśród wielu dodatków spożywczych powszechnie stosowanych w branży spożywczej, 12 z nich zdobyło szczególną popularność wśród producentów suplementów diety, ze względu na niską cenę i bardzo dobre właściwości usprawniające produkcję oraz uatrakcyjnienie smakowych i wizualnych aspektów produktów. W formeds dajemy Ci gwarancję, że żadnego z tych dodatków nigdy nie znajdziesz w naszych suplementach.
1. Słodziki
To substancje słodzące, wykorzystywane do nadania środkom spożywczym słodkiego smaku. Nie są to jednak cukry.
Obecnie dopuszczone jest aż 16 różnych składników pełniących tę rolę. Niemniej
jednak, istnieje potrzeba świadomego podejścia do ich spożywania, gdyż nie
wszystkie są obojętne dla naszego samopoczucia.
Przykładowo, popularne słodziki z grupy alkoholi wielowodorotlenowych, znane również jako poliole, mogą wywoływać efekt przeczyszczający, szczególnie gdy ich zawartość w produkcie przekracza 10%. Dlatego ważne jest, aby osoby z wrażliwym układem pokarmowym zwracały uwagę na obecność takich substancji jak maltitol, ksylitol czy erytrytol w produktach spożywczych, w tym suplementach diety dla dzieci.
Niezależne badania przeprowadzone na ludziach wykazały, że niektóre słodziki, takie jak sukraloza, sacharyna czy aspartam, mogą mieć niekorzystny wpływ na mikroflorę jelitową. Już po czterech dniach stosowania diety zawierającej aspartam lub acesulfam K zaobserwowano spadek różnorodności mikroorganizmów jelitowych, które pełnią kluczową rolę w procesach trawienia,
metabolizmu oraz w funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Dodatkowo, pojawiają się badania sugerujące, że niektóre sztuczne słodziki, np. sacharyna, mogą być powiązane z gorszą odpowiedzią glikemiczną u badanych pacjentów, co stanowi szczególne zagrożenie dla osób z zaburzeniami gospodarki cukrowej.
Warto śledzić rozwój tych doniesień naukowych!
2. Barwniki
Są to substancje nadające żywności barwę wyłącznie w celu poprawy walorów
wizualnych. W normalnych warunkach nie są jednak spożywane jako składniki
odżywcze. Barwniki pozyskiwane są z jadalnych surowców poprzez fizyczną lub chemiczną ekstrakcję, której efektem jest uzyskanie pigmentów.
Barwniki popularnie stosowane są w produktach takich jak
żelki, napoje czy lizaki- zwłaszcza w tych przeznaczonych dla najmłodszych.
Warto zwracać uwagę na skład tego typu produktów, ponieważ niektóre barwniki mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci. Zaliczamy do nich:
- Żółcień chinolinowa (E 104)
- Żółcień pomarańczowa (E 110)
- Azorubina/karmoizyna (E 122)
- Czerwień allura (E 129)
- Tartrazyna (E 102)
- Czerwień koszenilowa A (E 124)
Ponadto, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził,
że pewna część populacji może nie tolerować tartrazyny (E102), czego objawami
może być zaczerwienienie skóry.
3. Dodatek cukru
Dodatek cukru w postaci sacharozy można bardzo często znaleźć w składach
suplementów diety. Słodki smak jest jednym z bardziej pożądanych w diecie
zachodniej, dlatego producenci mogą chcieć wychodzić naprzeciw konsumentom, aby poprawić odbiór witamin czy minerałów, których oryginalny smak nie jest atrakcyjny.
Warto jednak pamiętać, że 1 mała łyżeczka cukruto aż 20 kcal! Ponadto, nadmiernespożywanie cukru z różnych źródeł może prowadzić do zmian neuroadaptacyjnych,które mogą wpływać na układ nagrody mózgu w sposób przypominający uzależnienie. Istotnym będzie również przeznaczenie produktu, ponieważ cukier bierze udział w procesie glikacji białek czyli prowadzi do degradacji m.in. kolagenu czy elastyny. Dlatego przyjmowanie suplementu diety z kolagenem oraz dodatkiem cukru może nie być skuteczne i mijać się z założonymi celami.
4. Talk
Krzemian magnezu popularnie nazywany jest talkiem, a jako dodatek do żywności oznaczany jest E553b. Jest to najbardziej miękki minerał i jego właściwości wykorzystywane są w celu uproszczenia i usprawnienia procesów produkcyjnych. W suplementach diety w postaci tabletek, kapsułek czy proszków może działać jako składnik przeciwzbrylający i redukujący tarcie. Nie ma jednak żadnej wartości odżywczej. Ponadto, w 2018 roku eksperci Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności na podstawie licznych danych naukowych, przeanalizowali składnik i stwierdzili, że na obecny stan wiedzy nie może ostatecznie ocenić bezpieczeństwa krzemianu magnezu.
5. Dwutlenek krzemu
Dwutlenek krzemu znany jest również jako krzemionka oraz oznaczany jest numerem E551. Pełni funkcję substancji przeciwzbrylającej czyli ograniczającej tendencję pojedynczych cząstek do zlepiania się, np. w produktach w postaci proszku. Europejski Komitet Naukowy ds. Żywności w opinii z dnia 18, maja 1990 r. nie ustalił górnego akceptowanego dziennego spożycia.
6. Stearynian magnezu
Stearynian magnezu to organiczna sól magnezowa kwasu stearynowego. Biały, nierozpuszczalny w wodzie proszek stosowany jako substancja pomocnicza procesu produkcyjnego o funkcji lubrykantu, dzięki czemu zmniejsza tarcie cząstek i ułatwia procesy produkcji m.in. tabletek czy kapsułek. Stearynian magnezu dla wielu konsumentów jest składnikiem budzącym niepokój. Dostępne badania mogą budzić niepewność, dlatego w formeds opracowaliśmy procesy technologiczne, które pozwalają nam w pełni zrezygnować z tego składnika.
7. Ekstrakt i łuski ryżu
Mając na uwadze niepewność konsumentów związaną ze stearynianem magnezu, producenci mogą zastosować roślinny odpowiednik. Również pełni funkcję lubrykantu. Dostarcza znikomą wartość odżywczą (przede wszystkim węglowodany), a głównym zadaniem jest upraszczanie procesów wytwarzania suplementów diety w postaci np. kapsułek czy tabletek. Jego zawartość w składzie może sięgać 3%.
8. Konserwanty
Są to substancje przedłużające okres przydatności do spożycia poprzez ochronę
przed wzrostem mikroorganizmów patogennych. Popularnie stosowane konserwanty nie mogą wywierać szkodliwego wpływu na organizm, natomiast bardzo istotna jest świadomość producentów w stosowaniu tych składników.
W 2007 roku opublikowano badania, w których we wnioskach zaznaczono, że popularny konserwant, benzoesan sodu, może przyczyniać się do generowania nadpobudliwości u dzieci. Ten sam składnik, który sam w sobie uznany jest jako bezpieczny, w niektórych produktach kwaśnych może wchodzić w interakcje tworząc niebezpieczny związek – benezen.
Produkty formeds nie wymagają konserwacji, dlatego składy są wolne od tego typu dodatków.
9. Sztuczne aromaty
Są to środki aromatyzujące, wytwarzane ze składników syntetycznych w ramach
zaawansowanych procesów technologicznych. Ich zadaniem jest nadanie lub zmiana zapachu i smaku żywności. Jeżeli sprawdzasz składy produktów, sztuczne aromaty są łatwe do zauważenia: wszystkie aromaty, które nie są wymienione jako "naturalne aromaty" lub nie mają oznaczenia "naturalne", są sztuczne.
10. Oleje uwodornione
To oleje, w których, na drodze procesu chemicznego, zostały zredukowane
wiązania wielokrotne w celu poprawy ich stabilności. Procesowi poddaje się
zarówno oleje roślinne, jak i rybie. W przeciwieństwie do oleju
wielokrotnie nienasyconego, tłuszcze częściowo utwardzone są źródłem
szkodliwych izomerów trans, które przyczyniają się do zaburzeń
sercowo-naczyniowych.
11. Celuloza mikrokrystaliczna
Celuloza jest węglowodanem złożonym, a postać mikrokrystaliczną otrzymuje się
poprzez dodatkowe procesy chemiczne. W suplementach diety często stanowi
wypełniacz- ma za zadanie zwiększyć objętość porcji, gdy dawki substancji
odżywczej (np. witamin) są zbyt małe, aby wytworzyć kapsułki czy tabletki.
W formeds kapsułki wypełniamy wysokiej jakości inuliną, otrzymaną przez prostą wodną ekstrakcję z korzenia cykorii. Dzięki temu zastosowana inulina zawiera mieszaninę krótkich, średnich i długich łańcuchów błonnika, które podlegają fermentacji na różnych długościach jelita grubego i wpływają pozytywnie na jego pracę.
12. Skrobia modyfikowana
Składnik ten otrzymywany jest w wyniku jednego lub
większej ilości zabiegów chemicznych na skrobiachspożywczych, które
mogły być wcześniej podane zabiegom fizycznym lub działaniu enzymów i mogą być rozcieńczone lub odbarwione kwasem albo ługiem.
Skrobia modyfikowana może być wykorzystywana w suplementach diety jako składnik wypełniający i ułatwiający procesy produkcyjne. Osoby będące wrażliwe na gwałtowne skoki glukozy i przyjmujące dużą ilość suplementów, powinny zwrócić uwagę na sumę skrobi we wszystkich przyjmowanych preparatach, ponieważ posiada ona wysoki indeks glikemiczny (100).
Najnowsze doniesienia naukowe
Tlenek tytanu E171 jest przykładem składnika, który przez lata był uznawany jako bezpieczny i był dopuszczonym dodatkiem do żywności. Szczególnie szeroko stosowany był w kapsułkach suplementów diety jako biały barwnik. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie wraz z publikacją rozporządzenia Unii Europejskiej w dniu 18. stycznia 2022 roku. Na mocy tego dokumentu popularny barwnik został zakazany. Warto śledzić najnowsze doniesienia naukowe!
Źródłem tak radykalnej decyzji była opina Europejskiego Urzędu ds.
Bezpieczeństwa Żywności, że tlenek tytanu nie może być uważany za bezpieczny. Wynika to z faktu, że barwnik ten często występuje w postaci nanocząsteczek, co ułatwia absorbcję przez organizm. Tym samym wywiera większy wpływ. Tlenek tytanu powiązano z genotoksycznością czyli zdolnością substancji chemicznej do uszkadzania DNA komórek, co z kolei może
prowadzić do skutków rakotwórczych.
W formeds nigdy nie stosowaliśmy tlenku tytanu ani żadnych innych barwników. Nasze kapsułki są wolne od składników dodatkowych i zawsze transparentne.
Mając komplet informacji na temat składników dodatkowych, możesz świadomie wybierać produkty, które dostarczysz swojemu organizmowi. W formeds Twoje zdrowie stawiamy na pierwszym miejscu i dlatego proponujemy alternatywę - zawsze czysty skład! Nasze produkty dostarczą Ci wyłącznie składniki o działaniu odżywczym.
Dodatki nie stanowią dla Ciebie żadnej korzyści, więc rozwiązaniem problemów technologicznych i produkcyjnych zajmiemy się my - bez kompromisów!
Warto zapamiętać
- substancje dodatkowe w suplementach służą maszynom i procesom produkcyjnym, nie mają wartości odżywczej, która przynosiłaby korzyści dla naszego organizmu,
- słodziki mogą być dobrym zamiennikiem cukru, ale w dużych ilościach mogą
negatywnie wpływać na pracę jelit, - w formeds zawsze oferujemy Ci czysty skład - bez zbędnych dodatków.
Źródła:
- Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. 2020. Mirosław Jarosz, Ewa Rychlik, Katarzyna Stoś, Jadwiga Charzewska.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37111090/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35987213/
- https://1000dni.pl/zywienie-i-rozwoj-niemowlecia/barwniki-spozywcze-aburzaja-koncentracje
- https://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/760-767.pdf
- https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2018.5375
- https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(07)61306-3/abstract
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9249520/
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r.
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1130/2011 z dnia 11 listopada 2011 r.
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r.
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1129/2011 z dnia 11 listopada 2011 r.
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011z dnia 25 października 2011 r.
Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.