Boswellia serrata - właściwości, działanie, przeciwskazania

Boswellia

Boswellia serrata – kadzidło starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian

Drzewo Boswellia serrata, czyli Kadzidłowiec indyjski, znane również jako Salai lub Salai guggul, a także często nazywana Gaja-bhaksha, jest drzewem średniej wielkości i rośnie w suchych, górskich obszarach Indii, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Należy do rodziny Burseraceae, na którą składa się z 600 różnych gatunków.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

  Czym są związki aktywne Boswelli serrata?

  W żywicach z gatunku Boswellia występują monoterpeny, diterpeny, tetracykliczne i pentacykliczne triterpeny oraz kwasy triterpenowe. Za pozytywny wpływ na organizm triterpenów odpowiadają głównie kwasy bosweliowe , dlatego wybierając suplement szukaj ekstraktu standaryzowanego na ten związek.

  Właściwości ekstraktu z Boswellia serrata:

  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i jelit
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów i może wspomagać produkcję kolagenu
  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego
  • wspiera płodność

  Czy wiesz, że...?

  Gatunek Boswellia serrata Roxb., określana jest mianem "kadzidłowca" i rośnie głównie w centralnych i północnych regionach wschodnich Indii. Gumo-żywica zwana Salai, jest produktem uzyskiwanym z nacięć na pniu tego drzewa.

  Rola ekstraktu z Boswelli serrata w organizmie

  Publikacje wskazują wpływ Boswelli serrata w zapobieganiu ubytków chrząstki stawowej poprzez zmniejszenie degradacji glikozaminoglikanów (GAG), a także podkreślają skuteczność i bezpieczeństwo stosowania Boswelli serrata w łagodzeniu objawów przy problemach ze stawem kolanowym. Hamujący wpływ ekstraktu z Boswellia serratia na ludzką elastazę leukocytarną może być pomocny w czasie, gdy organizm autoimmunologicznie atakuje własne tkanki.

  Pozytywne działanie Boswelli serrata

  Wykazano również pozytywne działanie Boswelli serrata i bioaktywnych kwasów bosweliowych na jelita. Kwasy bosweliowe działają jako specyficzne, niekonkurncyjne i nieredoksowe inhibitory kluczowego enzymu biosyntezy leukotrienów. Stosowanie preparatu z gumożywicy Boswelli serrata przez osoby z otwartymi podrażnieniami jelita grubego wykazało remisję w aż 82% przypadków.

  W świetle dowodów naukowych

  • Badanie przeprowadzone na pacjentach borykających się z postępem negatywnych reakcji organizmu na bodźce w problemach autoimmunologicznych w których organizm omyłkowo atakuje tkankę łączną stawów wykazało, że w grupie otrzymującej ekstrakt z Boswelli serrata zapobiegł on degradacji chrząstki stawowej już po 2 miesiącach od rozpoczęcia stosowania. Co ważne, badacze zaobserwowali, że ekstrakt z Boswellia serrata ma wolny początek działania, dlatego zaleca się suplementację przez okres dłuższy niż dwa miesiące.[1]

  • W stanie charakteryzującym się nadreaktywnością oskrzeli i odwracalną obturacją dróg oddechowych stosowanie preparatu z żywicy oleogumowej Boswelli serrata wykazano u 70% osób poprawę na podstawie ustąpienia objawów takich jak rzężenie, duszność, liczba napadów obturacyjnych, czy zmniejszenie liczby enzynofili [3].

  • Preparat z żywicy Boswellia serrata zawierający kwasy bosweliowe okazał się wysoce skuteczny, gdy podawano go pacjentom z otwartymi podrażnieniami jelita grubego [3]. Na 20 osób którym podawano preparat, 18 osób wykazało poprawę, a u 14 osób doszło do remisji, co oznacza skuteczność w osiągnięciu remisji 70% [3].

  Ekstrakt z Boswellia serrata – przeciwwskazania

  Z przeanalizowanych publikacji żadna nie wskazuje na przeciwwskazania do stosowania ekstraktu z Boswellia serrata niemniej jednak nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

  Kiedy zaleca się suplementację ekstraktem z Boswellia serrata?

  • dla wsparcia pracy układu oddechowego
  • dla wsparcia pracy układu pokarmowego i jelit
  • dla wsparcia pracy układu krwionośnego
  • dla wsparcia pracy stawów i produkcji kolagenu

  Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie 83 badań klinicznych wraz z metaanalizami ekstraktu z Boswellia serrata na ludziach.

  5
  Analizowanych badań
  5
  Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

  Źródła:

  1. https://www.ijp-online.com/article.asp?issn=0253-7613;year=2007;volume=39;issue=1;spage=27;epage=29;aulast=Sontakke
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9049593/
  3. Ammon, H. P. T. (2016). Boswellic acids and their role in chronic inflammatory diseases. Advances in Experimental Medicine and Biology,
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3309643/

  Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

  Odkryj nasze bestsellery: