Buzdyganek naziemny - właściwości, działanie, przeciwskazania
Buzdyganek naziemny - co to jest?
Tribulus terrestris należący do rodziny Zygophyllaceae jest dwuliścienną rośliną. Roślina ta nazywana jest Buzdygankiem naziemnym, a jej liście są pierzasto złożone o długości do 6 mm. Kwiaty mają barwę żółtą i są szerokie na 4 – 10 mm. Cała roślina dorasta do 1 m wysokości. Nasiona czy „orzechy” rośliny są dość twarde, z których wyrastają ostre kolce [5]. Tribulus terrestris jest rośliną pochodzącą z Indii i często nazywany jest pnączem przebijającym, głową kozła czy głową byka.
Głównym miejscem wzrostu Buzdyganka naziemnego są kraje basenu Morza Śródziemnego, a także regiony subtropikalne na całym świecie. Buzdyganka naziemnego można napotkać także w Afryce czy Europie.
Jest rośliną bogatą w związki aktywne, takie jak saponiny, flawonoidy, glikozydy czy alkaloidy. Saponiny Buzdyganka naziemnego są związkami steroidowymi, składają się z części glikozydowej i geniny. Za najbardziej aktywne związki w Tribulus terrestris uważane są saponiny spirostanolowe oraz saponiny furostanolowe. To właśnie saponinom przypisuje się pozytywne właściwości i działanie na organizm.
Głównym miejscem wzrostu Buzdyganka naziemnego są kraje basenu Morza Śródziemnego, a także regiony subtropikalne na całym świecie. Buzdyganka naziemnego można napotkać także w Afryce czy Europie.
Odkryj produkty zawierające ten składnik:
Związki aktywne
Buzdyganek naziemny jest rośliną bogatą w związki aktywne, takie jak saponiny, flawonoidy, glikozydy czy alkaloidy. Saponiny Buzdyganka naziemnego są związkami steroidowymi, składają się z części glikozydowej i geniny. Za najbardziej aktywne związki w Tribulus terrestris uważane są saponiny spirostanolowe oraz saponiny furostanolowe. To właśnie saponinom przypisuje się pozytywne właściwości i działanie na organizm.
Właściwości ekstraktu z Buzdyganka naziemnego:
- wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego
- wspomaga prawidłową funkcję naczyń krwionośnych
- promuje pożądanie seksualne i aktywność hormonalną
Czy wiesz, że...?
Wyizolowane z Buzdyganka naziemnego saponiny mogą wpływać na receptory androgenowe w mózgu? Konsekwencją może być zwiększona synteza testosteronu w jądrach.
Działanie ekstraktu z Buzdyganka naziemnego
Wykorzystanie modeli niepoprawnego funkcjonowania organizmu pozwoliło na przypisanie Buzdygankowi naziemnemu działania antyoksydacyjnego poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego. Sportowcy podczas prowadzonego intensywnego wysiłku wykazują brak równowagi stresu oksydacyjnego, brak równowagi energetycznej a także możliwość wzrostu czynników powodujących obniżoną odporność organizmu na negatywne bodźce, prowadzące do zwiększonej odpowiedzi organizmu. Wskazuje się zalecenie suplementacji w celu ochrony osób uprawiających intensywne ćwiczenia, ponieważ działanie przeciwutleniające pomaga w powrocie organizmu do homeostazy.
Buzdyganek naziemny popularny jest również we wsparciu sfery seksualnej zarówno u kobiet jak i mężczyzn.
Liczne badania przeprowadzono pod kątem weryfikowania wpływu buzdyganka na zaburzenia erekcji i obniżonego libido wśród mężczyzn z obiecującymi wynikami. Dzięki efektowi uwalnianiu tlenku azotu (NO) przez suplementację ekstraktu Buzdyganka naziemnego można zaobserwować różnorodne reakcje fizjologiczne. Aby nastąpiła erekcja wymagane jest rozluźnienie mięśni gładkich jamistych. Tlenek azotu wywołuje owe rozluźnienie.
Również u Pań można zaobserwować pozytywny wpływ składnika- wzrost pożądania seksualnego, pobudzenia i odczuwania orgazmu.
W świetle dowodów naukowych:
180 mężczyzn z zaburzeniami erekcji podzielono na grupę placebo, oraz grupę, której podawano przez 12 tygodni preparat złożony, w którym znajdował się Buzdyganek naziemny. W grupie interwencyjnej zaobserwowano poprawę funkcji seksualnych, w tym satysfakcję ze stosunku płciowego, osiąganie orgazmu, wzrost pożądania i ogólną satysfakcję [10].
W grupie 165 mężczyzn z obniżonym poziomem libido, którym podawano preparat złożony, w którym znajdował się również Buzdyganek naziemny wskazano wzrost pożądania seksualnego [11].
Badanie przeprowadzone na 67 kobietach, które podzielono na dwie grupy – otrzymującą ekstrakt z Buzdyganeka naziemnego oraz na grupę otrzymującą placebo. Wykazano zwiększenie popędu seksualnego w grupie interwencyjnej [8].
Badanie przeprowadzono na 45 kobietach z obniżonym libido. Grupa kobiet, której podawany był Buzdyganek naziemny wykazała poprawę po 120 dniach w zakresie zwiększenia pożądania seksualnego, pobudzenia i odczuwania orgazmu [9].
Ekstrakt z Buzdyganka naziemnego – przeciwwskazania
Z przeanalizowanych publikacji żadna nie wskazuje na przeciwwskazania do stosowania ekstraktu z Buzdyganka naziemnego niemniej jednak nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.
Kiedy zaleca się suplementację ekstraktu z Buzdyganka naziemnego:
- dla poprawy libido,
- dla zwiększenia satysfakcji seksualnej.
Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie 34 badań klinicznych wraz z metaanalizami ekstraktu z Buzdyganka naziemnego na ludziach.
Źródła:
- https://paulogentil.com/pdf/The%20Effect%20of%20Five%20Weeks%20of%20Tribulus%20Terrestris%20Supplementation%20on%20Muscle%20Strength%20and%20Body%20Composition%20During%20Preseason%20Training%20in%20Elite%20Rugby%20League%20Players.pdf
- https://crimsonpublishers.com/rism/fulltext/RISM.000611.php
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24559105/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874115303056?via%3Dihub
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9368143/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8623187/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4120469/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4045980/
- https://journals.lww.com/menopausejournal/abstract/2016/11000/efficacy_of_tribulus_terrestris_for_the_treatment.16.aspx
- https://www.maturitas.org/article/S0378-5122(16)30297-3/fulltext
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3499213/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24559105/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6189260/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32375572/
Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.