Ekstrakt z czerwonej koniczyny - właściwości, działanie, przeciwskazania

Czerwona_koniczyna

Czerwona koniczyna dla kobiet nie tylko w okresie menopauzy

Czerwona koniczyna (Trifolium pratense L.) jest jadalną rośliną strączkową z rodziny bobowatych. Występuje w całej Europie, Azji oraz w Afryce- powszechnie także w Polsce. Uprawiana jest na terenach lądowych i podmokłych i jest wieloletnią rośliną zielną, która dorasta do 80 cm wysokości. W fazie kwitnienia roślina ta zawiera izoflawony. Liście stanowią 73,9% całkowitej zawartości izoflawonów, podczas gdy łodygi stanowią 17,6%, a kwiaty około 9%.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

  Czym są izoflawony i jak działają?

  Izoflawony są związkami fenolowymi o budowie chemicznej zbliżonej do estradiolu, a dokładnie estrogenopodobnego związku 17β-estradiolu i działają jak fitoestrogeny. Rolą izoflawonów jest aktywacja receptorów estrogenowych ER, wiążąc się z dwiema izoformami: wykazują wyższe powinowactwo do receptora estrogenowego β (ERβ) oraz mniejsze powinowactwo do receptora estrogenowego α (ERα). To z kolei może prowadzić do zmniejszenia stężenia hormonu uwalniającego gonadotropiny, folikulotropiny i hormonu luteinizującego.

  Badania u kobiet powyżej 45 lat z rozpoznaną naturalną menopauzą i występującym w nocy poceniem, wskazują że izoflawony działają pozytywnie na objawy naczynioruchowe i sugeruje się, że mogą pomagać w zmniejszaniu uderzeń gorąca.

  Działanie ekstraktu z czerwonej koniczyny

  Ponieważ w okresie menopauzy dochodzi do utraty gęstości kości, naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują, że działanie ekstraktu z czerwonej koniczyny zmniejsza utratę masy kostnej u zdrowych kobiet, oraz udowadniają, że utrzymanie zdrowych kości (gęstości mineralnej i struktury) i zapobieganie utraty masy kostnej u kobiet po menopauzie jest wspierane przez izoflawony. Prawdopodobny mechanizm działania izoflawonów prowadzi do zmniejszenia tempa resorpcji kości oraz zwiększenia tempa kościotworzenia.

  Przebadano również wpływ ekstraktów z czerwonej konieczyny i jej izolowanych związków na problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi. Wykazano, że aktywne składniki zwiększyły skurcz naczyń i prędkość tętnicy płucnej.

  Czy wiesz, że…?

  Izoflawony występują w roślinach strączkowych, takich jak soja a także w koniczynie białej i czerwonej, lucernie czy fasoli.

  Czerwona koniczyna - przeciwwskazania

  Mimo, że czerwona koniczyna jest składnikiem dobrze poznanym i stosowana zgodnie z zaleceniami nie generuje skutków ubocznych to nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących, dzieci oraz kobiet pozostających pod opieką endokrynologa bez jego konsultacji.

  W świetle naukowych dowodów

  • Badanie wykazało, że profil farmakokinetyczny izoflawonoidów z koniczyny czerwonej jest korzystniejszy w porównaniu z izoflawonoidami z ziaren soi, które stężenie maksymalne osiągają po 6 godz., podczas gdy izoflawonidy z czerwonej koniczyny już po 3 godz. 30 min [1].

  • Przeprowadzono badania na kobietach w wieku średnio od 49 do 61 lat, którym podawano izoflawonyw dawce od 5 do 100 mg. W wyniku badania wykazano znaczną redukcję częstości uderzeń gorąca w grupie fitoestrogenów w porównaniu z grupą placebo. Zbadano również wpływ izoflawonów u kobiet w wieku powyżej 45 lat z rozpoznaną naturalną menopauzą na występujące w nocy pocenie, w którym izoflawony okazały się lepsze niż placebo w łagodzeniu objawów naczynioruchowych [9].

  Kiedy zastosować suplementację czerwonej koniczyny?

  • dla kobiet w okresie menopauzy
  • dla kobiet doświadczających rozdrażnienia w trakcie menopauzy
  • dla kobiet doświadczających uderzeń gorąca w okresie menopauzy
  • dla wsparcia kości
  • dla wsparcia serca i naczyń krwionośnych

  Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie 43 randomizowanych badań klinicznych ekstraktu z czerwonej koniczyny na kobietach a tylko 6 badań na mężczyznach.

  7
  Analizowanych badań
  6
  Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

  Źródła:

  1. Stanowisko Zespo³u Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy dotycz¹ce zastosowania preparatów PROMENSIL® i PROMENSIL FORTE® u kobiet w okresie oko³o- i pomenopauzalnym
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33761143/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC400685/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7766685/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34392659/
   Pharmacological and therapeutic properties of the Red Clover (Trifo- lium pratense L.): an overview of the new findings
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8708702/
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31680216/

  Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

  Odkryj nasze bestsellery: