Patrząc na budowę chemiczną hesperydyny można stwierdzić, że jest glikozydem flawanonowym, który składa się z części aglikonowej – hesperetyny i reszty cukrowej – rutynozydu – disacharydu złożonego z ramnozy i glukozy. Hesperydyna po doustnej suplementacji ulega hydrolizacji przez enzym α-ramnozydazy wydzielany przez Bifidobacterium pseudocatenultum - drobnoustroje bytujące w jelicie cienkim i głównie w okrężnicy do aglikonu, czyli hesperetyny, a następnie ulega przekształceniu do glukuronidów w jelicie grubym. Hesperetyna – hydrolizat hesperydyny ma zdolność do przenikania bariery krew-mózg, co jest istotnym czynnikiem wskazanym w badaniach nad tym związkiem.
Hesperydyna jest związkiem roślinnym, który klasyfikuje się jako polifenol należący do rodziny flawonoidów, a dokładniej wchodzi w skład ich podgrupy: flawanonów.
Flawonoidy cytrusowe to związki polifenolowe o silnych właściwościach biologicznych, pełniące rolę głównych bioaktywnych metabolitów w różnych roślinach, które mają wpływ na kolor, smak oraz działanie biochemiczne. Dobrym źródłem flawonoidów jest żywność pochodzenia roślinnego, taka jak owoce, warzywa, herbata, produkty kakaowe, orzechy, rośliny strączkowe.
Flawonoidy cytrusowe przyciągają szczególną uwagę ze względu na różnorodne działanie biologiczne.
Citrus aurantium L., uznawana powszechnie za gorzką pomarańczę, bogata jest w składniki odżywcze m.in. witaminę C, witaminy z grupy B, minerały, węglowodany, błonnik, białka, lipidy, związki fenolowe oraz fitozwiązki, które posiadają różne właściwości zdrowotne. Flawonoidy, główne związki bioaktywne zawarte w C. aurantium, są pogrupowane w flawanony, flawony i flawonole.