Ginkgo biloba – właściwości i przeciwwskazania do stosowania

Gingko_biloba

Ginkgo biloba – roślina o wysokiej tolerancji na stres

Ginkgo biloba – co to jest? Jakie składniki aktywne zawiera? Ginkgo biloba to miłorząb dwuklapowy, jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodziny miłorzębowatych (Ginkgoaceae). Jest jednym z najstarszych drzew wciąż obecnych na Ziemi. Wywodzi się z Chin, a do Europy i Ameryki Północnej sprowadzono go z Japonii w XVIII wieku, dlatego nazywany jest miłorzębem japońskim. Gatunek ten zachował się prawie bez zmian przez ponad 150 milionów lat, dlatego często nazywany jest "żywą skamieliną", długowiecznym drzewem oraz żywym pomnikiem ery mezozoicznej. Liść miłorzębu ma charakterystyczny wachlarzowaty kształt. Miłorząb japoński zawiera szereg składników aktywnych. Większość dostępnych preparatów ziołowych zawierają ekstrakt z miłorzębu japońskiego standaryzowany na zawartości glikozydów flawonowych i laktonów terpenowych. Ginkgo biloba zawiera substancje aktywne, taki jak: flawonoidy, których wykryto w miłorzębie japońskiem aż 110, każdy o unikalnej strukturze (w tym kaempferol, kwercetyna, izorhamnetyna), dimery flawonoidowe, których w ginkgo biloba odnotowano aż 13 - biflawonoidy (bilobetyna, sciadopityzyna, ginkgetina, izoginkgetina), trilaktony terpenowe (ginkgolidy, bilobalid) oraz alkilofenole (kwasy ginkgolowe). Ginkgo biloba zawiera również polisacharydy, które znane są z wywierania korzystnego wpływu na organizm.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    Miłorząb japoński – właściwości i działanie. Na co pomaga ginkgo biloba?

    W tradycyjnej medycynie chińskiej od tysięcy lat używa się ekstraktów ziołowych z liści miłorzębu japońskiego. Miłorząb japoński to jedna z roślin, której ekstrakty są jednym z najczęściej używanych produktów roślinnych mających pozytywny wpływ na organizm na świecie.

    Na co pomaga ginkgo biloba?

    • wspomaga prawidłową pracę układu krążenia w mózgu
    • wpiera pracę układu sercowo-naczyniowego, w tym prawidłowe krążenie w oczach i uszach
    • wpływa pozytywnie na mikrokrążenie układu krwionośnego
    • wpiera naczynia krwionośne
    • wspiera funkcje poznawcze
    • wykazuje właściwości antyoksydacyjne

    Ekstrakt z miłorzębu japońskiego wykazuje działanie antyoksydacyjne, poprzez poprawę wewnętrznych zdolności organizmu do neutralizowania wolnych rodników.

    Składniki aktywne miłorzębu japońskiego aktywują mechanizmy sygnalizacyjne w komórkach, w tym szlak, który jest głównym regulatorem obrony antyoksydacyjnej. Szlak ten pomaga w detoksykacji reaktywnych form tlenu, które są zaangażowane w uszkodzenia komórek i tkanek, przyczyniające się do postępowania procesów starzenia oraz występowania niektórych problemów związanych m.in. z krążeniem w mózgu. Stres oksydacyjny ma także negatywny wpływ m.in. na komórki nabłonka barwnikowego siatkówki przyczyniając się do powstawania problemów z oczami. W badaniu przeprowadzonym in vitro na ludzkich komórkach wykazano, że ekstrakt z miłorzębu japońskiego osłabia stres oksydacyjny i chroni komórki.

    Badano właściwości neuroprotekcyjne dziewięciu biflawonoidów naturalnie występujących w miłorzębie japońskim w kontekście stresu oksydacyjnego i śmierci komórek neuronalnych spowodowanej amyloidem β, który jest składnikiem blaszek amyloidowych, które są jedną z charakterystycznych cech w mózgu osób cierpiących na problemy neurodegeneracyjne. Nadmierna produkcja i gromadzenie się amyloidu β w mózgu prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych i jest związana z postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych. Spośród badanych składników aktywnych, amentoflawon, ginkgetyna oraz izoginkgetyna wykazały najwyższe działanie ochronne przeciwko uszkodzeniom komórek indukowanym stresem oksydacyjnym i amyloidem β. Przeprowadzone badania pozwalają na podsumowanie właściwości ginkgo biloba jako wykazującego silne właściwości ochronne dla neuronów, przeciwdziałając rozpadowi komórek spowodowanym stresem oksydacyjnym, redukując mikrokrwawienia mózgowe, minimalizując deficyty neurologiczne oraz hamując apoptozę neuronów.

    Czy wiesz, że...?

    Miłorząb, jako żywa skamielina, przetrwał bombę atomową w Hiroszimie w 1945 roku, gdzie na terenach dotkniętych eksplozją wszystkie rośliny i drzewa spaliły się, lecz tylko miłorzęby w promieniu 1-2 km od wybuchu na wiosnę dały odrosty z korzeni i rosną do dzisiaj, co świadczy o ich wysokiej tolerancji na stres oraz wyjątkowej zdolności przetrwania w ekstremalnych warunkach.

    Zastosowanie miłorzębu japońskiego w kosmetologii

    Ginkgo biloba znajduje zastosowanie w kosmetyce głównie dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i pobudzającym mikrokrążenie. W kosmetykach może być stosowany do pielęgnacji skóry. Ekstrakty z miłorzębu japońskiego mogą wspomagać walkę z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia skóry.

    Jak stosować ginkgo biloba?

    Suplementy diety zawierające ginkgo biloba zawsze stosuj zgodnie z zaleceniami producenta, które umieszczone są na opakowaniu produktu.

    Dawkowanie

    Zawsze stosuj suplementy diety zgodnie z zaleceniami producenta. Dawkowanie będzie różnić się między produktami, w zależności czy producent oferuje ginkgo biloba w proszku czy ekstrakt, wyciąg z miłorzębu japońskiego, lub czy jest to np. herbata z miłorzębu japońskiego z suszonych liści.

    W przeanalizowanych badaniach uczestnicy stosowali dawki od 180 do 240 mg ekstraktu z ginkgo biloba dziennie przez okres 24 tygodni.

    Jak długo stosować miłorząb japoński?

    Przeanalizowane badania wskazują na suplementację przynoszącą pozytywne efekty po 6 tygodniach stosowania ekstraktu z ginkgo biloba.

    Ginkgo biloba – skutki uboczne

    Ginkgo biloba charakteryzuje się niewielkimi skutkami ubocznymi, jednak w badaniach wymieniane były problemy żołądkowo-jelitowe, nudności, problemy skórne czy uczucie kołatania serca.

    Ginkgo biloba – przeciwwskazania. Kto nie powinien zażywać?

    Często pojawiają się pytania na forach internetowych, czy ginkgo biloba jest dla dzieci? Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

    Miłorząb japoński a leki na nadciśnienie: ważne jest, aby pacjenci przyjmujący leki na nadciśnienie skonsultowali się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji miłorzębem japońskim, ponieważ może on wpływać na krążenie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, co teoretycznie może obniżyć ciśnienie krwi.

    Również stosowanie poniżej wymienionych leków stanowi przeciwwskazania do stosowania miłorzębu japońskiego.

    W świetle naukowych dowodów:

    • W podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo randomizowanym badaniu klinicznym przeprowadzonym na 262 ochotnikach w wieku powyżej 60 lat podzielonych na dwie grupy: testową i placebo wykazano, że 6 tygodniowa suplementacja 180 mg/dzień ekstraktu z miłorzębu japońskiego pozytywnie wpływa poprawę w pamięci i rozpoznawaniu materiału wzrokowego w porównaniu z placebo, co sugeruje potencjalne korzyści tego suplementu w wspomaganiu funkcji neuropsychologicznych u starszych dorosłych [2].

    • W 22-tygodniowym randomizowanym, podwójnie ślepym badaniu przeprowadzonym na 96 pacjentach w wieku 50 lat i starszych borykających się z problemem z układem nerwowym, prowadzącym do pogorszenia pamięci krótkotrwałej, umiejętności czytania, rozumowania i komunikacji wykazano, że stosowanie 240 mg/dzień ekstraktu z ginkgo biloba jest równie skuteczne co popularnie stosowany preparat. Stosowanie obu produktów przyniosło najlepsze wyniki w m.in. testach poznawczych [3].

    • Przeprowadzono 24-tygodniowe, kontrolowane, randomizowane badanie na 404 osobach powyżej 50 roku życia z łagodnym do umiarkowanego problemem z układem nerwowym mózgu. Wykazano, że w grupie stosującej ekstrakt z miłorzębu japońskiego w dawce 240 mg/dzień znacznie poprawiło się funkcjonowanie poznawcze oraz objawy neuropsychiatryczne [5].

    Czy ginkgo biloba wchodzi w interakcje z lekami?

    Zaleca się skonsultowanie stosowania ginkgo biloba z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ ginkgo biloba może zwiększać ryzyko krwawienia, gdy jest stosowane razem z lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryna) i przeciwpłytkowymi (np. aspiryna).

    Aktualnie, w bazie danych PubMed, zawierającej publikacje z obszaru medycyny i nauk biologicznych, zgromadzono ponad 400 badań potwierdzających efekty działania ginkgo biloba.

    7
    Analizowanych badań
    7
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12404671/
    2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19347685/
    3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12404705/
    4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22086747/
    5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17457961/
    6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938402006650?via%3Dihub
    7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10890330/
    8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12404671/
    9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12905098/
    10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17341003/
    11. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022395612000854?via%3Dihub
    12. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1995764512601357?via%3Dihub
    13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10385132/
    14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22784427/
    15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9348126/
    16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9143338/
    17. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S014181302034232X?via%3Dihub
    18. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814623006234?via%3Dihub
    19. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36173884/
    20. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332220304935?via%3Dihub
    21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36190376/
    22. „Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jego preparaty w terapii zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego”. O. Kalisz, T. Wolski, M. Gerkowicz. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin – Polonia VOL. LXI, 2 SECTIO DD 2006. Str. 11-24.

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: