Guarana bogata jest w garbniki, procyjanidyny, saponiny i flawonoidy, takie jak katechiny i epikatechiny. W nasionach guarany znajdują się również w niewielkich ilościach teobromina i teofilina, które są alkaloidami z grupy ksantyn. Ksantyny to naturalnie występujące alkaloidy purynowe, które działają jako środki pobudzające ośrodkowy układ nerwowy.
Właściwości guarany:
- wspomaga kontrolę masy ciała
- wspiera prawidłowy metabolizm tłuszczów.
Właściwości kofeiny:
- przyczynia się do zwiększenia wydajności wytrzymałościowej, co poprawia wydolność organizmu.
- pomaga zwiększyć czujność umysłu i pomaga poprawić koncentrację podczas intensywnej aktywności mięśni.
Kofeina wykazuje działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy, ośrodek naczynioruchowy, oddechowy, przemiany materii oraz termoregulacji. Pobudzenie ośrodka naczynioruchowego prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych w jelitach i mózgu, co skutkuje przesunięciem krwi z jamy brzusznej do mięśni, mózgu oraz skóry. Taki skurcz naczyń krwionośnych powoduje również wzrost ciśnienia krwi. Czy guarana podnosi ciśnienie? Nasiona guarany ze względu na wysoką zawartość kofeiny mogą powodować podniesienie ciśnienia.
Kofeina, która jest trimetyloksantyną jest antagonistą receptorów adenozynowych, które działają hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, co prowadzi do zwiększenia czujności, zmniejszenia uczucia zmęczenia i poprawy koncentracji dzięki zwiększeniu przez kofeinę uwalniania neuroprzekaźników, m.in. katecholoamin (adrenaliny, dopaminy, serotoniny) oraz acetylocholiny.
Kofeina działa jako inhibitor enzymów z grupy fosfodiesteraz, co prowadzi do zwiększenia stężenia cAMP (cykliczny 3’,5’-adenozynomonofosforan) w komórkach. cAMP jest uniwersalnym wtórnym przekaźnikiem wewnątrzkomórkowym, który uczestniczy w regulacji wielu procesów, takich jak metabolizm, ekspresja genów, apoptoza oraz proliferacja komórek. cAMP bierze udział nie tylko w rozpadzie glikogenu, ale także w procesach takich jak lipoliza, glukoneogeneza, ketogeneza, uwalnianie insuliny przez trzustkę oraz wielu innych procesach metabolicznych. Dzięki temu kofeina może poprawiać funkcje metaboliczne i wspierać procesy pamięciowe.
Dodatkowo, kofeina ma zdolność do blokowania receptorów GABAA (γ-aminobutyric acid), co przyczynia się do zwiększenia poziomu pobudzenia i czujności. Promuje również uwalnianie kationów Ca2+ z komórek, co może wspierać skurcz mięśni i zwiększać wydolność fizyczną.
Kofeina pobudza produkcję soku żołądkowego i oddziałuje na metabolizm organizmu.