Czarci pazur - właściwości, działanie, przeciwskazania

hakorosl_rozeslana

Hakorośl rozesłana – co to?

Hakorośl rozesłana (czarci pazur) to roślina Harpagophytum procumbens, nazywana w Polsce hakoroślą rozesłaną, a popularniej devil’s claw, oznaczająca czarci pazur lub diabelski pazur. Rodzaj roślin Harpagophytum został po raz pierwszy opisany w „Podróżach po wnętrzu Afryki Południowej” w 1822 roku przez Burchella, jednak wzmianka o H. procumbens została opublikowana dopiero w 1845 roku.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

  Występowanie hakorośli rozesłanej

  Czarci pazur pochodzi z Południowej Afryki, a dokładniej z Namibii, Bostwany, RPA i Angoli, gdzie był stosowany w starożytnych przepisach przez rdzennych mieszkańców. Ze względu na wykazywany wpływ na organizm zyskał popularność, i rozpowszechnił się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Francji lub Niemczech.

  H. procumbens jest wieloletnią rośliną bulwiastą z jednorocznymi pędami, na której rosną owoce, dzięki których budowie roślina zawdzięcza swoją nazwę „diabelski pazur”. Owoc ma kształt zdrewniałej torebki z wystającymi długimi ostrymi hakami, przypominającymi chwyty, a w torebce znajdują się cztery rzędy nasion.

  Czy wiesz, że...?

  Nazwa diabelski pazur skrywa prawdziwe oblicze rośliny? Budowa owoców może okaleczyć zwierzę poprzez zahaczenie o szczękę. Zwierzyna nie może się uwolnić ze szponów rośliny i w efekcie umiera z głodu. Owoc może skrzywdzić nawet większe zwierzęta, poprzez wbicie się w stopę lub kopyto utrudniając tym samym chodzenie. Warto wiedzieć, że kolce ułatwiają rozsiew rośliny, ponieważ zahaczając o skórę zwierzęcia torebka z owocem przemieszcza się umożliwiając rozrost rośliny w innym miejscu.

  Związki aktywne w hakorośli

  W hakorośli rozesłanej występuje szereg związków aktywnych, do których należą irydoidy glikozydowe, takie jak harpagozyd, harpagid, harpagenina, prokumbid oraz prokumbozyd.

  Hakorośl bogata jest w cukry, fitosterole (głównie β-sitosterol i stigmasterol) oraz flawonoidy (luteolina i kamferol), chinony (harpagochinon), kwasy aromatyczne (kawowy i cynamonowy) czy triterpenoidy (kwas oleanolowy i ursolowy). Występuje w niej również szereg minerałów (wapń, chrom, magnez, mangan, potas czy np. selen) woski, a także węglowodany (glukoza, fruktoza, stachioza, rafinoza), stanowiące 50–70% suchej masy ekstraktu.

  Właściwości ekstraktu z czarciego pazura:

  • wspiera utrzymanie prawidłowego apetytu
  • wpływa na proces trawienia

  Rola czarciego pazura

  Glikozydy irydoidowe są gorzkimi związkami, które wpływają na pobudzenie trawienia poprzez zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego. Suplementacja ekstraktem z hakorośli rozesłanej może wspomóc proces trawienia, ze względu na obniżenie pH żołądka spowodowanego wyższą ilością kwasu.

  Hakorośl rozesłana - przeciwwskazania

  Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

  Osoby z problemami powstających ubytków w błonie śluzowej dwunastnicy prawdopodobnie powinny unikać stosowania hakorośli rozesłanej ze względu na jej wpływ na pH żołądka.

  W świetle dowodów naukowych

  • W żołądku zidentyfikowano peptyd zbudowany z 28 aminokwasów, który został nazwany greliną. Jest hormonem obwodowym, który poprzez wpływ na aktywację receptora wydzielającego hormon wzrostu (GHS-R1a) wywiera działanie pobudzające apetyt. W badaniu in vitro sprawdzano wpływ ekstraktu z korzeni hakorośli rozesłanej na modulację receptora GHS-R1a, a w badaniu in vivo na przyjmowanie pokarmu. Wykazano, istotny wpływ na aktywację receptora GHS-R1a in vitro, a także do zmniejszenia spożycia pokarmu w teście przeprowadzonym na myszach [4].

  Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie 14 badań klinicznych hakorośli rozesłanej na ludziach.

  3
  Analizowanych badań
  3
  Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

  Źródła:

  1. „Hakorośl rozesłana i kadzidłowiec indyjski – mało znane rośliny występujące w preparatach weterynaryjnych”. Włodzimierz Markiewicz z Katedry Farmakologii i Toksykologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Życie Weterynaryjne 2021/ 96(8)
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8398729/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182060/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4113378/
  5. https://www.herbalgram.org/resources/herbalgram/issues/50/table-of-contents/article2285/
  6. Harpagophytum procumbens (Devil’s Claw) – monograph. Alternative Medicine Review 2008; 3: 248-252.

  Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

  Odkryj nasze bestsellery: