Bromelaina - właściwości, działanie, przeciwskazania

Ananas

Bromelaina jako naturalny enzym proteolityczny

Ananas comosus jest wiodącym jadalnym członkiem rodziny Bromeliaceae i jest uprawiany w wielu krajach tropikalnych i subtropikalnych, takich jak Filipiny, Tajlandia, Indonezja, Malezja, Kenia, Indie i Chiny. Bromelaina występuje w ananasie i zidentyfikowana została w 1876 roku. Jest enzymem proteolitycznym zawierającym jedną grupę sulfhydrylową. Enzym ten rozbija białka poprzez przecinanie łańcuchów aminokwasów i znany jest jako proteaza cysteinowa, co oznacza, że atakuje białka w miejscach, gdzie znajduje się aminokwas cysteina.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

  Właściwości bromelainy

  Po doustnej suplementacji bromelaina jest wysoce wchłaniana z przewodu pokarmowego bez utraty związków biologicznie czynnych.

  Działanie bromelainy

  Działanie bromelainy polega na działaniu na fibrynogen, tworząc produkty o działaniu podobnym do tych, które są wytwarzane przez plazminę.

  Czy wiesz, że…?

  Bromelaina często łączona jest z papainą, co stanowi kompleks enzymów proteolitycznych. Papaina pozyskiwana jest z owoców oraz z liści papai, które z kolei mają właściwości wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej.

  Bromelaina – przeciwwskazania

  W przeprowadzonych badaniach, w których spożywano bromelainę lub ananasy nie wykazano zgłoszeń poważniejszych działań niepożądanych . U osób szczególnie wrażliwych pojawiały się zgłoszenia m.in.. biegunki, wzdęć, nudności, bólów głowy czy zmęczeni. Warto mieć na uwadze że nie powinno podawać się bromelainy dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym bez uprzedniej konsultacji lekarskiej.

  W świetle dowodów naukowych:

  • Bromelaina wywołuje negatywny wpływ wobec bakterii jelitowych, wykazując działanie inhibitujące wobec badanych drobnoustrojów patogennych Vibrio cholera i Escherichia coli. [1]

  Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie 120 badań klinicznych bromelainy na ludziach.

  5
  Analizowanych badań
  5
  Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

  Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8067380/
  2. https://altmedrev.com/wp-content/uploads/2019/02/v15-4-361.pdf
  3. https://www.mdpi.com/2304-8158/10/10/2249
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC538506/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529416/

  Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

  Odkryj nasze bestsellery: