Dysmutaza ponadtlenkowa - właściwości, działanie, przeciwskazania
Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) - nieoceniony strażnik naszych komórek w starciu z wolnymi rodnikami.
Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) jest enzymem, który naturalnie występuje w każdym organizmie tlenowym i jest jednym z kluczowych związków pierwszej linii obrony przed wolnymi rodnikami.
Należy do metaloprotein, czyli białek, które do spełniania swoich biologicznych funkcji potrzebują jonów metali.
U ssaków to mangan (Mn-SOD) oraz miedź-cynk SOD (Cu/ZN-SOD).
Naturalnymi źródłami tego enzymu mogą być kapusta, brukselki, pszenica i trawa jęczmienna, a większych dawkach można go również dostarczać poprzez suplementację. W tym przypadku dobrym wyborem będzie fitoplankton np. mikroalgi Tetraselmis chuii.
Odkryj produkty zawierające ten składnik:
Właściwości dysmutazy ponadtlenkowej
Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), czyli jeden z kluczowych związków pierwszej linii obrony, to enzym, który naturalnie występuje w każdym organizmie tlenowym.
Jednym z przykładów prewencyjnego działania SOD jest oddziaływanie anion ponadtlenkowym (O2•−) który sprzyja m.in. tworzeniu się rodników lipidowych atakujących błony lipidowe prowadzą do wielu niekorzystnych zmian np. zmniejszenie płynności i zmiana przepuszczalności.
Anion ponadtlenkowy może przyczynić się również do powstania rodnika hydroksylowego (OH•), uważanego za głównego „winowajcę” pod kątem toksyczności w komórkach wywołanej przez wolne rodniki.
SOD przekształca anion ponadtlenkowy w nadtlenek wodoru (H2O2), który jest następnie przekształcany w nieszkodliwe produkty (wodę i tlen) przez peroksydazę glutationową (GPx) i katalazę (CAT).
Rola w organizmie
Według badań zmniejszona aktywność enzymów pierwszej linii obrony, w tym SOD, stanowi jeden z krytycznych punktów w patofizjologii neurodegeneracji.
Stanowi swego rodzaju naturalną tarczę ochronną i zapobiega tworzeniu się reaktywnych form w komórkach które mogłyby przyczynić się do stresu oksydacyjnego i powodować uszkodzenia zdrowych struktur organizmu. Działa na zasadzie prewencji.
Czy wiesz, że...?
Aktywność dysmutazy ponadtlenkowej gwałtownie spada już w okolicach 30 roku życia?
Warto zadbać o organizm i dostarczać odpowiednią ilość antyoksydantów wraz z dietą oraz wspierać się suplementacją.
Przeciwwskazania dla dysmutazy ponadtlenkowej
Mimo, że dysmutaza ponadtlenkowa występuje naturalnie w naszych organizmach to nie rekomenduje się suplementacji bez konsultacji ze specjalistą wśród grup szczególnie wrażliwych takich jak dzieci czy kobiety w ciąży i karmiące.
Kiedy zaleca się stosowanie dysmutazy ponadtlenkowej
- dla osób w wieku dojrzałym
- dla osób szczególnie narażonych na stres oksydacyjny
- dla ochrony struktur organizmu (np. białek)
W świetle dowodów naukowych
Nawet 10% tlenu wykorzystywanego przez tkanki przekształca się w reaktywne produkty pośrednie, które upośledzają funkcjonowanie tkanek i komórek. Badania donoszą, że reaktywne formy tlenu, takie jak rodniki ponadtlenkowe, leżą u podstaw patogenezy licznych problemów zdrowotnych, a dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) katalizuje ich konwersję do nieszkodliwych struktur [7].
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3454471/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5012454/
- First line defence antioxidants-superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione
peroxidase (GPX): Their fundamental role in the entire antioxidant defence grid, O.M. Ighodaro,
O.A. Akinloye, Alexandria Journal of Medicine 54 (2018) 287–293. - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5969776/
- Druga twarz tlenu. Wolne rodniki w przyrodzie, Bartosz G., 2003
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3151424/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12218958/
- Superoxide dismutase activity in the Spanish population, M. R. De la Torre, A. Casado and M. E.
Lopez-Fernandez, Experientia 46 (1990), Birkhauser Verlag, CH-4010 Basel/Switzerland, 854-856.
Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.