Męczennica cielista - właściwości, działanie, przeciwskazania

Meczennica_cielista_

Męczennica cielista – źródło uspokojonia

Męczennica cielista – co to?

Z łacińskiego Passiflora incarnata L., należąca do rodziny Passifloraceae, to wieloletnia, osiągająca wysokość do 10 m roślina. Gatunek ten wywodzi się z Ameryki Południowej, Azji Południowo- Wschodniej i Australii, jednak ze względu na zapotrzebowanie na nią jest coraz powszechniej uprawiana. Gdzie jeszcze występuje męczennica cielista? Rzadziej zdarza się występowanie w Ameryce Północnej. Dowodzi się na wykorzystanie rośliny już w późnym okresie archaicznym w Ameryce Północnej, czyli w okresie od 8000 do 2000 lat p.n.e.. Roślina stosowana jest także od dawna przez ludność zachodnich Indii, Holandii, Włoch, Argentyny czy Meksyku.

Owoce rośliny przypominają wyglądem jajka i są jadalne. Są źródłem witamin (A, B1, B2, C) i minerałów (fosfor, wapń, żelazo). Męczennica cielista stanowi bogactwo związków fenolowych, flawonoidów, glikozydów cyjanogennych i alkaloidów. Grupę flawonoidów zawartych w roślinie stanowią: chryzyna, luteolina, apigenina, kwercetyna i kemferol, a glikozydów flawonoidowych, m.in.: witeksyna, izowiteksyna, orientyna oraz izoorientyna. Co ciekawe, męczennica cielista zawiera najwyższą zawartość izowiteksyny.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    W jakich produktach występuje męczennica cielista?– Źródła męczennicy cielistej

    Jako źródła związków bioaktywnych wykorzystywane są nadziemne części rośliny, owoce, a także kwiaty. Męczennica cielista – w czym występuje? Roślina może występować w postaci sypanej do sporządzenia naparów, tabletki lub suplementów diety w postaci kapsułek twardych (np. pullulanowych).

    Istotne jest, aby stosować suplementy diety pochodzące od zaufanego producenta, który stosuje powtarzalne ekstrakty, dzięki czemu deklaruje on na etykiecie standaryzację na związki aktywne męczennicy cielistej, np. flawonoidy. Dlaczego? Otóż stosowanie ekstraktów bez standaryzacji jest wynikiem chęci obniżenia kosztów produkcyjnych lub nieświadomości producentów, a w roślinach z gatunku Passiflory (incarnata, alata czy edulis) mogą występować zmienne zawartości flawonoidów, w zależności od pory roku i innych czynników zewnętrznych.

    Właściwości męczennicy cielistej – na co pomaga męczennica cielista ?

    • ekstrakt z męczennicy cielistej działa jako ziołowy środek uspokajający.

    Czy wiesz, że...?

    Nazwa Passiflora wywodzi się z łacińskiego słowa „Passio”? W roku 1529 przez hiszpańskich „konkwistadorów” kwiaty rośliny określone zostało jako symbol „męki Chrystusa”, ponieważ ich budowa kojarzyła się z koroną ciernistą i gwoźdźmi.

    Właściwości i działanie męczennicy cielistej – za co odpowiada męczennica cielista?

    Czynniki fizyczne, takie jak pragnienie, głód, otoczenie, atmosfera, czy np. presja czasu potrafią wywołać negatywną odpowiedź organizmu, pogarszając jakość snu, pamięć i koncentrację, w konsekwencji prowadząc do problemów zdrowotnych. Reakcją organizmu na negatywne bodźce jest aktywacja układu adrenergicznego oraz osi współczulno- nadnerczowej (oś SAM). Kolejno aktywowana jest oś podwzgórze- przysadka- nadnercza (oś HPA). Wiele przeprowadzonych badań klinicznych wskazuje na uspokajające działanie męczennicy cielistej na organizm.

    W świetle dowodów naukowych:

    • W podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo randomizowanym badaniu klinicznym przeprowadzonym na 110 uczestnikach w wieku od 29 do 52 lat testowano wpływ ekstraktu z męczennicy cielistej na parametry snu. Wykazano, że po 14 dniach suplementacji w grupie testowej poprawiły się parametry snu, w tym całkowity czas snu [2].

    • Przeprowadzono wieloośrodkowe, podwójnie ślepe badanie kliniczne oceniające wpływ ekstraktu z męczennicy cielistej w porównaniu z popularnym lekiem nasennym na grupie 134 osób. Ochotnicy w grupie Passiflora incarnata L. przyjmowali 90 mg ekstraktu dziennie przez 4 tygodnie, po czym zwiększono dawkę do 180 mg dziennie. Wykazano pozytywny wpływ ekstraktu na m.in. stres i irytację [10].

    • Badanie przeprowadzone na 60 pacjentach w wieku 25 – 45 lat kontrolowane placebo wykazało, że męczennica cielista w dawce 500 mg zmniejszyła strach przed zabiegiem w czasie do 90 minut. Nie zaobserwowano pogorszenia funkcji psychomotorycznych [10].

    • Testowano także wpływ herbaty z męczennicy cielistej na jakość snu. Badanie przeprowadzone przez 7 dni na 41 ochotnikach w wieku 18 – 35 lat wykazało, że herbata z męczennicy zapewnia subiektywne korzyści w sferze snu [7].

    Męczennica cielista – suplementacja i dawkowanie

    Ze względu na wskazane działanie, zaleca się suplementację wieczorem.

    Męczennica cielista – jak długo stosować?

    Z przeanalizowanych badań, najdłuższe trwało 30 dni.

    Męczennica cielista – po jakim czasie efekty suplementacji będą zauważalne

    Skutki suplementacji zauważa się już po około 30 minutach od spożycia.

    Męczennica cielista – skutki uboczne

    W przeanalizowanych badaniach nie zaobserwowano pojawienia się działań niepożądanych suplementacji męczennicy cielistej. Ważne jest, aby podczas stosowania męczennicy cielistej pamiętać o działaniu uspokajającym naparów z rośliny lub ekstraktu, w związku z czym najlepszą porą na suplementację jest wieczór, aby nie prowadzić pojazdów bezpośrednio po spożyciu, ponieważ roślina może spowodować senność.

    Męczennica cielista – przeciwskazania

    Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.W przypadku stosowania leków uspokajających i spożywania alkoholu odradza się dodatkową suplementację męczennicy cielistej.

    Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk
    biologicznych wskazuje na przeprowadzenie 22 badań klinicznych męczennicy
    cielistej na ludziach.

    6
    Analizowanych badań
    6
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7766837/
    2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31714321/
    3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7387951/
    4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18499602/
    5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3977550/
    6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3203277/
    7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21294203/
    8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11679026/
    9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874113006983
    10. Assessment report on Passiflora incarnata L., herba Based on Article 16d(1), Article 16f and Article 16h of Directive 2001/83/EC as amended (traditional use). 25 March 2014 EMA/HMPC/669738/2013 Committee for Herbal Medicinal Products (HMPC)

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: