NAC - właściwości, działanie, przeciwskazania
NAC czyli N-acetylocysteina jako wsparcie procesów antyoksydacyjnych oraz samopoczucia kobiet!
NAC to N-acetylowana pochodna L-cysteiny ulegająca absorpcji w jelitach oraz metabolizmowi w wątrobie, która prowadzi większą część uwolnionej cysteiny w stronę syntezy glutationu i tym samym wzrostu jego stężenia.
Glutation jest głównym endogennym przeciwutleniaczem w mózgu, a szybkość jego produkcji w tym narządzie zależy od dostępności L-cysteiny. Sugerować to może, że suplementacja cysteiną byłaby dobrym rozwiązaniem, jednak związek ten jest stosunkowo nietrwały, natomiast cystyna (dwie cząsteczki cysteiny) jest słabo wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Alternatywą więc staje się N-acetyl-L-cysteina.
Odkryj produkty zawierające ten składnik:
Dlaczego warto sięgnąć po NAC?
Rola N-acetylocysteiny w organizmie to m.in. przekształcanie się w glutation który ma wpływ na zmniejszenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych, neutralizując nadtlenki wodoru co wpływa korzystnie na funkcjonowanie tarczycy.
N-acetylocysteina pomaga przywracać potencjał antyoksydacyjny w komórkach uzupełniając ubytek glutationu przez wolne rodniki, które neutralizowane są, zanim zdążą spowodować uszkodzenia struktur organizmu.
Czy wiesz, że…?
NAC może być dostarczany do organizmu tylko poprzez suplementację ponieważ nie występuję w żywności, jest mniej wrażliwa na utlenianie, ma wyższą rozpuszczalność w wodzie i jest mniej toksyczna niż L-cysteina.
NAC - przeciwwskazania
Właściwości N-acetylocysteiny na przestrzeni lat zostały zweryfikowane wielokrotnie, głównie jednak na osobach dorosłych dlatego nie zaleca się suplementowania NAC u dzieci oraz u szczególnie wrażliwych grup jak kobiety w ciąży i karmiące bez konsultacji ze specjalistą.
W świetle dowodów naukowych:
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne sugeruje, że suplementacja N-acetylocysteiną może być wdrożona jako dobra praktyka postępowania dietetycznego. Przeprowadzono badanie podając kobietom w jednej grupie 600 mg dziennie NAC z kwasem foliowym, oraz drugiej grupie sam kwas foliowy. U kobiet otrzymujących NAC w połączeniu z kwasem foliowym odsetek ciąż pomyślnie rozwiązanych oraz trwających do i powyżej 20 tygodnia był wyższy niż w grupie otrzymującej sam kwas foliowy [6].
Kiedy dobrym pomysłem będzie suplementacja N-acetylocysteiny?
- dla usprawnienia potencjału antyoksydacyjnego
Od 2020 do 2023 w bazie danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych pojawiły się aż 182 publikacje opisujące badania kliniczne przeprowadzone na ludziach opisujące skutki działania NAC.
Źródła:
- Izabella Wentz „Hashimoto, jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie” Kraków 2017
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8234027/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6320789/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9095537/
- https://academic.oup.com/molehr/article/27/12/gaab067/6438012?login=false
- Stanowisko zespołu ekspertów na temat zastosowania N-acetylocysteiny w ginekologii i położnictwie - Forum Położnictwa i Ginekologii | czasopismo pisane z myślą o ginekologach i położnikach (forumginekologii.pl)
https://www.forumginekologii.pl/artykul/stanowisko-zespolu-ekspertow-na-temat-zastosowania-n-acetylocysteiny-w-ginekologii-i-poloznictwie - https://www.rbmojournal.com/article/S1472-6483(09)00289-2/fulltext
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5555037/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4306416/
- https://www.ejog.org/article/S0301-2115(11)00426-X/fulltext
Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.