Skrzyp polny - właściwości, działanie, przeciwskazania
Skrzyp polny – roślina ożywiająca organizm
Skrzyp polny to roślina należąca do rodziny Equisetaceae, czyli skrzypowatych, które obejmują około 30 gatunków, m.in. Equisetum arvense L. (skrzyp polny), E. hyemale, E. myriochaetum, E. telmateia i E. laevigatum. Gdzie występuje skrzyp polny? Występowanie tego gatunku powszechne jest w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej, oraz w Azji.
Skrzyp polny, często nazywany skrzypem zwyczajnym lub olbrzymim bogaty jest w wiele związków bioaktywnych. Jego nadziemne części obfitują w związki fenolowe, kwas kawowy, flawonoidy (luteolina, kwercetyna, apigenina czy kemferol), saponiny, sterole, alkaloidy. Jest źródłem aminokwasów, białek, węglowodanów, kwasu askorbinowego i soli mineralnych, szczególnie krzemu w postaci dwutlenku krzemu (od 5 do 10%), potasu, wapnia czy siarki. Co ciekawe, skrzyp uważany jest za roślinę najbogatszą w krzemionkę spośród roślin lądowych. Skrzyp polny stosowany jest jako ziele na wiele dolegliwości.
Odkryj produkty zawierające ten składnik:
W jakich produktach występuje skrzyp polny? Źródła skrzypu polnego
Roślina ta może być stosowana w postaci proszku lub herbaty. Inne produkty bogate w skrzyp polny to suplementy diety w postaci tabletki czy kapsułek twardych (np. pullulanowych). Stosując standaryzowane ekstrakty producenci suplementów mogą przejrzyście zadeklarować dla konsumenta dane na etykiecie o zawartości poszczególnych składników aktywnych w produkcie w przeliczeniu na porcję dzienną.
W jakich produktach jeszcze jest skrzyp polny? Ze względu na pozytywny wpływ na skórę i włosy, a także wysoką zawartość krzemu w roślinie, producenci kosmetyków stosują skrzyp polny w szamponach i odżywkach do włosów. Na rynku dostępne są także kremy z skrzypem.
Czy wiesz, że...?
Rodzaj Equisetum, do którego należy skrzyp polny jest jednym z najstarszych na Ziemi, które przetrwały do naszych czasów niemal bez zmian od okresu paleozoicznego, ponad 300 milionów lat temu?
Właściwości i działanie skrzypu polnego – za co odpowiada skrzyp polny?
- wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego
- wykazuje właściwości remineralizujące
- wspomaga utrzymać zdrowie kości
- pomaga zachować zdrową skórę i włosy
- wspiera zdrowie układu moczowego
- wpływa pozytywnie na ożywienie organizmu
- wspiera układ wątrobowy: działa ochronnie na hepatocyty.
Rola skrzypu polnego w organizmie - wskazuje się na pobudzające odpowiedź osteoblastów działanie skrzypu polnego, a zawartość soli krzemu może wpływać na remineralizację kośćca.
Działanie moczopędne skrzypu polnego może być spowodowane zawartością wysokich poziomów flawonoidów, związków fenolowych czy soli mineralnych.
Na co pomaga skrzyp polny? Obecność krzemu w roślinie pozytywnie wpływa na syntezę i aktywację enzymów hydroksylujących, które biorą udział w budowaniu sieci kolagenowej, tym samym wzmacniając elastyczność skóry. Donosi się, że im wyższy poziom krzemu we włosach tym mniej one wypadają.
Czy nadmiar skrzypu polnego w organizmie jest możliwy?
Ważne jest, aby stosować się do zalecanych dawek podanych na etykietach produktów zawierających skrzyp polny i konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety, zwłaszcza jeśli osoba cierpi na schorzenia lub przyjmuje inne leki.
Skrzyp polny – suplementacja i dawkowanie
W organizmie człowieka krzem jest trzecim pod względem ilości pierwiastkiem śladowym. Cechuje się tym, że jest szeroko rozpowszechniony w naturze, występuje w wodzie, roślinach i zwierzętach. Jest ważny dla skóry i włosów, dlatego wybierając suplement diety należy zwrócić uwagę, czy skrzyp polny jest standaryzowany na zawartość krzemu.
Skrzyp polny – jak długo stosować?
Przeanalizowane badania pozwalają wyciągnąć wniosek, że suplement ze skrzypem polnym może być stosowany 90 – 180 dni, w zależności od pożądanego efektu.
W świetle naukowych dowodów:
Przeprowadzono podwójnie ślepe, randomizowane badanie kliniczne na grupie 36 mężczyzn, których podzielono na trzy grupy: badaną, placebo i hydrochlorotiazydu. W grupie badanej wykazano, że stosowanie w trzech podzielonych dawkach 900 mg/ doba ekstraktu ze skrzypu polnego wywiera znaczące działanie moczopędne podczas 24 godzinnego monitorowania w porównaniu do placebo [1].
Badanie kliniczne trwające 12 tygodni, przeprowadzone na 100 osobach płci męskiej, borykających się z łagodnym przerostem prostaty, w którym grupie badanej podawano 2 tabletki 3 razy dziennie popularnego preparatu zawierającego m.in. skrzyp polny wykazało, że stosowanie preparatu pozytywnie wpływa na objawy prostaty, jej objętość, i parametry moczu [7].
W randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniem z podwójnie ślepą próbą, przeprowadzonym na 15-stu kobietach w wieku 21- 75 lat wykazano, że stosowanie preparatu zawierającego m.in. krzemionkę ze skrzypu polnego już po 90 dniach poprawiło ogólną objętość włosów, ich grubość i pokrycie skóry głowy. Po 180 dniach pozytywny efekt obejmował dodatkowo połysk włosów, gładkość skóry głowy i utrzymanie wilgoci [8].
Skrzyp polny – po jakim czasie efekty suplementacji będą zauważalne?
Z przeanalizowanych prac wynika, że stosowanie skrzypu polnego w celu utrzymania zdrowia układu moczowego wykazuje działanie w ciągu 24 godzin.
Poprawa stanu włosów i skóry głowy zauważona była po 90 dniach stosowania preparatu, a po 180 dniach efekt ten wzmocnił się, nie powodując skutków ubocznych długiego stosowania preparatu.
Skrzyp polny – skutki uboczne
W przeanalizowanych badaniach jako skutek uboczny stosowania skrzypu polnego wskazywano odczuwalny ból głowy.
Ze względu, że skrzy polny zwiększa wydalanie moczu podejrzewano, że prowadzi do zwiększonego wydalania elektrolitów i katabolitów z organizmu, jednak wykazano, że wpływ ten jest nieistotny.
Skrzyp polny – przeciwskazania
Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.
Z uwagi na to, że skrzyp polny zwiększa wydalanie moczu należy skonsultować się z lekarzem gdy pacjenci stosują leki o działaniu diuretycznym.
Aktualnie, w bazie danych PubMed, zawierającej publikacje z obszaru medycyny i nauk biologicznych, zgromadzono około 10 badań potwierdzających efekty działania skrzypu.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3960516/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711322000332?via%3Dihub
- https://www.mdpi.com/1424-8247/16/4/514
- https://repositorio.bc.ufg.br/items/ab02453d-9f04-491a-b374-c928fe910870
- https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-14-283
- https://www.thieme-connect.de/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0043-123075
- „Equisetum arvense: New Evidences Supports Medical use in Daily Clinic”. Danilo Maciel Carneiro, Thiago Veiga Jardim, Ymara Cássia Luciana Araújo, Ana Carolina Arantes, Andrea Cristina de Sousa, Weimar Kunz Sebba Barroso, Ana Luiza Lima Sousa, Luiz Carlos da Cunha3, Hérica Núbia Cardoso Cirilo, Maria Teresa Freitas Bara, Paulo César Brandão Veiga Jardim. Pharmacogn Rev. 2019;13(26):50-58
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4938278/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4132922/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24364456/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6496694/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4900006/
- „Horsetail mixture on rheumatoid arthritis and its regulation on TNF-α and IL-10”. Xin Jiang, Qingshan Qu, Ming Li, Shuzhai Miao, Xing Li and Wenli Cai. Department of Urology, the First Affiliated Hospital of Zhengzhou University, Zhengzhou, China 2 Department of Kidney Transplantation, People’s Hospital of Zhengzhou, Zhengzhou, China
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4132922/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8363645/
- „The Effect of Equisetum Arvense (Horse Tail) Ointment on Wound Healing and Pain Intensity After Episiotomy: A Randomized Placebo-Controlled Trial”. Azam Asgharikhatooni, Soheila Bani, Shirin Hasanpoor, Sakineh Mohammad Alizade, Yousef Javadzadeh.
- „Equisetum arvense in a new transungual technology improves nail structure and apperance”. Adele Sparavigna. Journal of Plastic Dermatology. January 2006.z
- 2 February 2016 EMA/HMPC/278089/2015 Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC) Assessment report on Equisetum arvense L., herba Final Based on Article 16d(1), Article 16f and Article 16h of Directive 2001/83/EC as amended (traditional use).
Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.