Niacyna w organizmie człowieka może pochodzić z dwóch źródeł. Pierwsze to dieta, drugie obejmuje metabolizm endogennego tryptofanu. Witamina B3 występuje w pożywieniu o wysokiej zawartości białka, są to produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso (wątroba, przetwory mięsne), ryby, mleko czy produkty pochodzenia roślinnego: rośliny strączkowe, orzechy ziemne a także drożdże. Z żywności zawierającej tryptofan, wątroba jest w stanie przekształcić go w niacynę. Aby zsyntezować 1 mg B3 wymagane jest 60 mg tryptofanu. Tylko część spożytego z diety tryptofanu przekonwertuje do niacyny, reszta zostanie wykorzystana do produkcji białek.
Wchłanianie niacyny po spożyciu może nastąpić w żołądku, jednak szybciej zachodzi w jelicie cienkim. W procesie tym niezbędny jest udział kilku przenośników odpowiedzialnych za jej wychwyt i transport. Nikotynamid po hydrolizie NAD i NADP w jelitach i wątrobie przenoszony jest do tkanek, w których może być przekształcony w koenzym. Nikotynamid ma zdolność przekraczania bariery krew-mózg.
- przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych,
- pomaga zachować zdrową skórę,
- przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Witamina PP (niacyna) jest prekursorem NAD i NADP – koenzymów uczestniczących w reakcjach redukcji i utleniania poprzez transport atomów wodoru, przez co związane są one z procesami katabolicznymi i anabolicznymi (metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów) [3, 4, 5]. Np. podczas procesu utleniania glukozy powstają wysokie ilości energii. NAD i NADH transportuje elektrony przez ścieżkę wychwytującą energię dzięki syntezowaniu wiązań fosforowych o wysokiej energii [5]. Ze względu na cenne właściwości witaminy B3 jest ona niezbędna w wielu procesach metabolicznych organizmu do zachowania prawidłowego funkcjonowania obwodowego układu nerwowego, mózgu, syntezy hormonów płciowych (estrogen, progesteron), kortyzolu, insuliny czy tyroksyny. Działanie niacyny polega również utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry [2, 3]. Mechanizm wpływu niacyny na układ nerwowy polega na wsparciu neurogenezy m.in. przez zaostrzenie różnicowania embrionalnych komórek macierzystych. Nikotynamid wspiera także przeżywalność neuronów w warunkach stresu oksydacyjnego.