Diosmina – co to jest, jakie ma działanie, jak długo stosować?

Czerwona_pomarancza

Diosmina – produkt utleniania hesperydyny

Diosmina, czyli 7-O-rutynozyd diosmetyny, znana również jako venosmina, to naturalna pochodna flawonoidu (glikozyd flawonowy) o masie cząsteczkowej wynoszącej 608,549 g/mol. Jest higroskopijnym proszkiem w kolorze jasnożółtym lub szaro-żółtym, który bardzo trudno rozpuszcza w wodzie.

Flawonoidy to polifenolowe związki o silnych właściwościach biologicznych, które odgrywają kluczową rolę jako bioaktywne metabolity w wielu roślinach. Wpływają one na kolor, smak oraz funkcje biochemiczne. Flawonoidy można znaleźć w różnorodnych produktach roślinnych, takich jak owoce, warzywa, herbata, kakao, orzechy i rośliny strączkowe.

Diosminę można wyizolować z różnych roślin, ale po raz pierwszy została ona wyizolowana w 1925 roku z trędownika bulwiastego (Scrophularia nodosa). Diosmina występuje też w roślinach cytrusowych należących do rodziny Rutaceae, jak np. mandarynka (Citrus reticulata). Cytrusy, które są jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie, są szczególnie bogate w flawonoidy, które wykazują zróżnicowane działanie biologiczne. Jaka jest różnica między diosminą a hesperydyną? Diosmina jest pozyskiwana poprzez proces utleniania hesperydyny. Warto zauważyć, że diosmina różni się od hesperydyny obecnością podwójnego wiązania między dwoma atomami węgla w centralnym pierścieniu węglowym. To właśnie stanowi istotną cechę odróżniającą diosminę od jej pierwotnej formy, hesperydyny.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    Diosmina – w czym występuje?

    Diosmina występuje naturalnie, głównie w owocach cytrusowych z rodziny Rutaceae, ale także w ziołach takich jak Teucrium gnaphalodes. Wyjściowym surowcem do produkcji diosminy jest hesperydyna, która zazwyczaj jest pozyskiwana z małych, niedojrzałych pomarańczy o gatunku Citrus Sinensis L. (Słodka pomarańcza) lub Citrus aurantium L. (gorzka pomarańcza).

    Diosmina – właściwości. Jak działa diosmina?

    Diosmina to związek o szerokim spektrum właściwości fizykochemicznych. Jej stabilność chemiczna, wszechstronność w formulacjach, kompatybilność z innymi substancjami, biodegradowalność i dostępność czynią ją cennym składnikiem nie tylko w przemyśle żywnościowym, ale także w kosmetycznym i innych branżach.

    Czy diosmina jest skuteczna?

    Do ciekawych źródeł diosminy należą leki oraz suplementy diety, które dostępne są bez recepty. Diosmina dostępna jest w postaci proszku zamkniętego w kapsułce twardej (np. pullulanowej), lub w formie tabletki. Producenci oferują także preparaty w proszku, które zawierają diosminę.

    Czy wiesz, że...?

    W owocu cytrusowym zawartość hesperydyny rośnie do momentu pełnej dojrzałości, a potem stopniowo maleje. W miarę jak poziom hesperydyny obniża się, wzrasta stężenie diosminy, co najprawdopodobniej oznacza, że diosmina powstaje z przekształcenia hesperydyny.

    Diosmina – jak ją stosować?

    Diosmina jest słabo rozpuszczalna w wodzie, przez co jej wchłanianie z przewodu pokarmowego jest ograniczone. W związku z tym, diosmina coraz częściej poddawana jest procesowi mikronizacji, w wyniku którego większe cząsteczki redukowane są do dużo mniejszych. Taki proces znacznie zwiększa jej biodostępność, co w konsekwencji podnosi skuteczność działania diosminy. Najlepsza diosmina to taka, która jest dostępna w mikronizowanej formie. Suplement diety z diosminą powinien być dostępny w wygodnej formie podania, na przykład jako tabletki lub kapsułki, co ułatwi jej regularne stosowanie. Należy zwracać uwagę na preparaty z diosminą dostępne na rynku. Istotne jest, aby pochodziła od renomowanego producenta, który zapewnia wysoką jakość. Dlatego warto kupować suplementy diety od zaufanego dostawcy, który w formule suplementu stosuje zmikronizowaną diosminę.

    Dodatkowo, ciekawym rozwiązaniem są suplementy, w których występuje diosmina z hesperydyną, i uzupełniają wzajemnie działanie. Podobnie dobrym połączeniem jest diosmina i witamina C.

    Diosmina – skutki uboczne

    Diosmina charakteryzuje się niewielkimi skutkami ubocznymi, jednak w badaniach wymieniane były problemy żołądkowo-jelitowe i nudności.

    Diosmina – przeciwwskazania

    Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

    Z czym nie łączyć diosminy?

    W przypadku stosowania leków zmniejszających lepkość krwi zaleca się skonsultowanie stosowania diosminy z lekarzem lub farmaceutą.

    W świetle naukowych dowodów:

    • W badaniu in vitro wykorzystano dwa typy komórek śródbłonka: komórki śródbłonka żyły pępowinowej oraz komórki śródbłonka żylaków. Diosmina oraz inne związki bioaktywne, takie jak escyna i bromelaina, zmniejszyły adhezyjność komórek śródbłonka. Zaobserwowano tendencję do uwalniania tlenku azotu, co pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne i układ krążenia [12].

    • Badanie przeprowadzone na komórkach śródbłonka mikronaczyniowego ludzkiego mózgu wykazało, że diosmina i diosmetyna mogą chronić komórki śródbłonka przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez H₂O₂, poprzez zwiększenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych. Zaobserwowano także wyrównanie poziomu tlenku azotu [15].

    Czy diosmina jest bezpieczna dla organizmu?

    Diosmina może prowadzić do zmniejszenia agregacji czerwonych krwinek, co w efekcie może obniżyć lepkość krwi. Przeprowadzone badania nie wykazały wpływu na funkcje rozrodcze. Wskazuje się, że diosmina nie stanowi znaczącego zagrożenia podczas karmienia piersią, ponieważ słabo przenika do mleka matki.

    Warto zaznaczyć, że długotrwałe przyjmowanie diosminy warto skonsultować z lekarzem, aby ocenić korzyści i ryzyko, a także ustalić odpowiednią dawkę. Suplementacja diosminą powinna być uzupełnieniem zdrowego stylu życia, w tym odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej.

    Aktualnie, w bazie danych PubMed, zawierającej publikacje z obszaru medycyny i nauk biologicznych, zgromadzono ponad 100 badań potwierdzających efekty działania diosminy.

    8
    Analizowanych badań
    8
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://jpharmsci.org/article/S0022-3549(16)30896-6/abstract
    2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8995350/
    3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8995348/
    4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8203783/
    5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38109425/
    6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32348101/
    7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8003468/
    8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8455100/
    9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9780066/
    10. Diosmina i hesperydyna – obecny stan wiedzy, Marcin Szymański, Anna Wrzesińska, Daria Młynarek, Arkadiusz Szymański, Post Fitoter 2021; 22(3): 196-207.
    11. Diosmina — skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania, Ivan Kocić, Forum Medycyny Rodzinnej 2014;8(2):56-63.
    12. https://www.mdpi.com/2227-9059/11/6/1702
    13. https://bmccomplementmedtherapies.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12906-023-04330-z
    14. „Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania diosminy w chorobie hemoroidalnej”. K. Basista-Sołtys. Postępy Fitoterapii 3/2014, s. 184-186
    15. https://www.mdpi.com/1420-3049/27/23/8232

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: