Kolagen rybi – właściwości i zastosowanie. Jakie daje efekty?

kolagen_rybi

Kolagen rybi –źródło aminokwasów

Kolagen jest złożonym białkiem strukturalnym w organizmie ludzkim. W jego budowie zauważalna jest charakterystyczna kolejność aminokwasów: Glicyna-Prolina-Hydroksyprolina lub Glicyna-Prolina-Alanina. Ze względu na właściwości proliny i jej sztywność znajduje się ona w miejscach, gdzie białka przyjmują pozycję skręcenia tworząc tak zwane helisy wpływając na ich stabilność. Prolina i hydroksyprolina dzięki budowie zawierającej pierścień pirolidynowy pełnią istotną funkcję w integralności konstrukcji kolagenu, poprzez wzmocnienie potrójnej helisy, co ma wpływ na stabilność termiczną. Kolagen rybi poza dominującymi zawiera również inne aminokwasy np. kwas glutaminowy, argininę, lizynę itd. Dokładny skład aminokwasów zależny jest od źródła (kolagen rybi czy wołowy) oraz typu. Białko to posiada unikalną strukturę potrójnej, prawoskrętnej helisy, która złożona jest z trzech pojedynczych lewoskrętnych polipeptydowych łańcuchów α stabilizowanych między sobą poprzez liczne wiązania wodorowe. Łańcuchy α zawierają około 1000 aminokwasów o łącznej masie cząsteczkowej bliskiej 100 kDa. Włókna kolagenowe złożone są z połączonych poprzez sieciowanie mniejszych włókien. Ta specyficzna budowa nadaje kolagenowi właściwości nieodkształcania się pod wpływem naprężeń mechanicznych.

Odkryj produkty zawierające ten składnik:

    Kolagen rybi – czym się charakteryzuje?

    Kolageny można podzielić ze względu na miejsce występowania i zastosowanie w organizmie, a kolagen rybi zawiera kilka różnych rodzajów m.in.:

    • Kolagen rybi typu I – główny typ, stanowiący 70% wszystkich kolagenów, najobficiej występuje w skórze, kościach i łuskach ryb. W organizmie ludzkim wchodzi w skład skóry, włosów czy paznokci.
    • Kolagen rybi typu II – występuje w mniejszej ilości niż typ I. Wchodzi w skład chrząstki stawowej.
    • Kolagen rybi typu III – przeważnie występuje razem z typem I. Odpowiada za elastyczność i wytrzymałość skóry i naczyń krwionośnych.

    Kolagen rybi – właściwości i zastosowanie.

    Kolagen wchodzi w skład struktury tkanek łącznych i macierzy pozakomórkowej. Opisywany związek stanowi blisko 30% całkowitego białka występującego w organizmie. Występuje głównie w skórze (95% skóry stanowi kolagen), włosach i paznokciach, tkankach śródmiąższowych narządów wewnętrznych, a także ścięgnach i chrząstkach stawowych. Co ciekawe, jest także budulcem ściany naczyń krwionośnych. Z wiekiem zmniejsza się synteza kolagenu i wzmagają procesy starzenia, co objawia się również na skórze. Kolagen nadaje siłę i elastyczność tkankom, w których występuje i pozwala na utrzymanie ich struktury.

    Kolagen rybi czy wołowy?

    Warto wiedzieć, że kolagen pozyskiwany z ryb ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko niż produkcja ze źródeł świńskich, bydlęcych czy kurzych. Ciekawym rozwiązaniem jest produkcja kolagenu z ryb morskich np. ze skóry dorsza atlantyckiego. Podczas przetwarzania ryb produkowane są odpady (m.in. skóry, ości, łuski, wnętrzności czy głowy) stanowiące około 70 - 85% całkowitej masy połowu, które zawierają wysokie ilości kolagenu i dzięki możliwości przetworzenia ograniczony zostaje problem środowiskowy. Istotnym faktem jest brak ograniczeń religijnych i kulturowych związanych z wyznaniem muzułmańskim, żydowskim lub hinduskim, a także dużo niższe ryzyko przenoszenia patogenów i chorób odzwierzęcych, jak np. gąbczasta encefalopatia bydła (BSE/TSE). Warto kupować suplementy od sprawdzonych i zaufanych producentów, którzy oferują czysty kolagen rybi bez zbędnych dodatków i weryfikują poziom zanieczyszczeń np. metalami ciężkimi.

    Kolagen rybi – jaki wybrać?

    Biorąc pod uwagę powyższe dobrze jest wybrać kolagen, który zawiera wszystkie typy (I, II i III i inne), lub peptydy kolagenu rybiego, które są łatwiej przyswajalne.

    Kolagen rybi w proszku czy kolagen rybi w tabletkach? Spoglądając na ilość produktów dostępnych na rynku konsument staje przed wyborem jaki wybrać kolagen rybi.

    • Kolagen rybi w proszku to często wyższa dawka niż w kapsułce. Jednak ze względu na większą masę cząsteczkową niż peptydy może być trudniej rozpuszczalny. Warto wiedzieć, że kolagen rybi do picia będzie zostawiał charakterystyczny posmak dlatego warto dodawać go do koktajli owocowo warzywnych lub napojów smakowych.
    • Kolagen rybi w tabletkach i kolagen rybi w kapsułkach będzie miał niższą dawkę niż w proszku ze względu na ograniczenia technologiczne i komfort spożywania. Zaletą tabletki lub kapsułki będzie łatwość dozowania oraz ograniczony zapach i smak ryby.
    • Peptydy kolagenowe – łatwiej rozpuszczalne niż kolagen rybi w proszku, jednak ze względu na dodatkowe procesy produkcyjne prowadzące do otrzymania peptydów z kolagenu, ich cena będzie stosunkowo wyższa.

    Zatem który jest najlepszy kolagen rybi, aby go stosować? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć indywidualnie. Znając swoje preferencje i możliwości spożycia (proszek, tabletki, kapsułki) należy wybrać odpowiednią formę do dziennego stosowania.

    Czy warto wybierać kolagen rybi wzbogacony o dodatkowe składniki aktywne?

    Bardzo powszechne są suplementy diety zawierające w składzie połączenie kolagenu rybiego z witaminą C i kwasem hialuronowym, oraz siarczan chondroityny czy siarczan glukozaminy. Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, skóry, dziąseł, zębów i kości. Przyswajalną formą witaminy C jest kwas askorbinowy. Kwas hialuronowy i siarczan chondroityny należą do rodziny glikoaminoglikanów (GAG’s), a związki te są naturalnie wytwarzane przez fibroblasty i wchodzą w skład skóry i innych struktur. Są ściśle powiązane z włóknami kolagenowymi. Siarczan glukozaminy odgrywa rolę w syntezie GAG’s.

    Podsumowując powyższe informacje, jesteśmy zdania, że zdecydowanie warto łączyć kolagen z innymi, dobrze dobranymi składnikami!

    W świetle dowodów naukowych:

    • W badaniu in vitro z ludzkimi fibroblastami wykazano, że sekwencja aminokwasów Pro-Hyp wzmożyła rozmnażanie się komórek i poprzez wpływ na wzrost ekspresji mRNA syntazy hialuronianu spowodowała zwiększenie syntezy kwasu hialuronowego [6].

    • Badanie prowadzone in vitro na ludzkich fibroblastach napletka wykazało wpływ kolagenu z tilapii na proliferację komórek [11].

    • Badano zdolność hydrolizatu kolagenu pozyskanego ze skór dwóch gatunków ryb na naprawę przerwanego połączenia bariery komórek. W badaniu in vitro dowiedziono, że kolagen wykazuje właściwości przylegające, co wpływa na regenerację połączenia [12].

    • W badaniu trwającym 56 dni kontrolowanym ślepą próbą, przeprowadzonym na 60 kobietach w wieku 40 – 59 lat, którym podawano peptyd rybi, wieprzowy lub placebo w ilości 10 g dziennie stwierdzono wzrost poziomu kolagenu w skórze właściwej i zmniejszenie fragmentacji jego sieci, a także zwiększenie nawilżenia skóry [15].

    Czy kolagen rybi jest lepszy od kolagenu wołowego?

    Kolagen pochodzący z ryb morskich i peptydy rybie wykazują wysoki stopień biokompatybilności z organizmem ludzkim i biodostępnością przez barierę żołądkowo-jelitową, a także wysoką bioaktywnością. Peptydy kolagenowe są łatwo wchłaniane w jelicie i szybciej dostępne dla tkanek co wpływa na wysoką przyswajalność.

    Peptydy otrzymywane są dzięki procesowi hydrolizy (np. enzymatycznej) kolagenu, czyli na drodze rozpadu większych cząstek na mniejsze. Charakteryzują się one niższą masą cząsteczkową (0,3 – 8 kDa) niż włókno kolagenowe, dzięki czemu mają wyższą rozpuszczalność w wodzie, co ułatwia ich wchłanianie. Kolagen rybi jest 1,5 razy skuteczniej absorbowany w organizmie w porównaniu do kolagenu wołowego lub świńskiego. Ma on jednak niższą wytrzymałość i szybciej ulega degradacji.

    Jak długo stosować kolagen rybi?

    Większość z badań wskazuje na pozytywny wpływ stosowania kolagenu po 3 miesiącach.

    Dzienna dawka kolagenu rybiego wynosi od 5 do 10 gramów. Jednak takie dawki są dostępne tylko w postaci suplementów diety w proszku. Produkty w kapsułkach ze względu na ograniczoną objętość zawierają niższe dawki, które zazwyczaj są skomponowane z innymi składnikami bioaktywnymi.

    Przyjmowanie kolagenu rybiego – skutki uboczne

    Ponieważ kolagen rybi jest białkiem, w organizmie potrzebne są wystarczające ilości enzymów trawiennych, aby prawidłowo go przetrawić. Ze względu na źródło pochodzenia, może on powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na produkty rybie.

    Nie zaleca się stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. u kobiet w ciąży i karmiących oraz u dzieci bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.

    Należy zachować ostrożność u osób mających uczulenie na kolagen rybi i produkty rybołówstwa.

    Baza danych PubMed, która obejmuje artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych wskazuje na przeprowadzenie 25 badań klinicznych różnych postaci kolagenu morskiego i około 60 badań kolagenu rybiego na ludziach.

    6
    Analizowanych badań
    6
    Wskazywało istotny statystycznie pozytywny wpływ na organizm

    Źródła:

    1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8176521/
    2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8401832/
    3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2896882/
    4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37245058/
    5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6315531/
    6. https://www.annualreviews.org/doi/10.1146/annurev-food-031414-111800?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&rfr_dat=cr_pub++0pubmed
    7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9569759/
    8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32345036/
    9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8780088/
    10. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0928493119346892?via%3Dihub
    11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182742/
    12. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0141813022020530?via%3Dihub
    13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7923225/
    14. „Chondroitin Sulfate, Hyaluronic Acid and Chitin/Chitosan Production Using Marine Waste Sources: Characteristics, Applications and Eco-Friendly Processes: A Review” JoséAntonio Vázquez 1,*, Isabel Rodríguez-Amado 1 , María Ignacia Montemayor 2 , Javier Fraguas 1 , María del Pilar González 1 and Miguel Anxo Murado 1. Mar. Drugs 2013, 11, 747-774
    15. ‘’The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials”. Jerome Asserin, Elian Lati, Toshiaki Shioya, B.Eng., & Janne Prawitt. Journal of Cosmetic Dermatology, 14, 291—301
    16. http://www.liposhell.pl/images/ascolip-beauty/Structure_Properties_and_Fundaction.pdf
    17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499877/
    18. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0141813023041508?via%3Dihub
    19. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0141813022001131?via%3Dihub
    20. „Non-targeted and targeted analysis of collagen hydrolysates during the course of digestion and absorption” Anne J. Kleinnijenhuis1 & Frédérique L. van Holthoon1 & Annet J.H. Maathuis1 & Barbara Vanhoecke2 & Janne Prawitt 2 & Fabien Wauquier3 & Yohann Wittrant3. Analytical and Bioanalytical Chemistry. The Author(s) 2019
    21. Osteoarthritis. A. I. Perlman MD, MPH, Integrative Medicine (3th edition), 2012

    Publikowane informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie powinny zastępować indywidualnych konsultacji lekarskich. Zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub terapeutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Wydawca nie dąży do nawiązania relacji lekarz-pacjent ze swoimi czytelnikami. Nie bierze również odpowiedzialności za wiarygodność, skuteczność lub prawidłowe stosowanie informacji umieszczonych na stronie, ani za ewentualne problemy zdrowotne wynikające z omówionych terapii.

    Odkryj nasze bestsellery: