Suplementy diety zawierające Spirulinę zawsze stosuj zgodnie z zaleceniami producenta, które umieszczone są na opakowaniu produktu.
Spirulina – dawkowanie
W przeanalizowanych badaniach wykazano pozytywne skutki suplementacji Spiruliną w dawce dwa razy dziennie po 500 mg. Najwyższe ze stosowanych dawek w przeanalizowanych badaniach wynosiły 3 g.
Spirulina – rano czy wieczorem?
Kiedy brać Spirulinę? Warto obserwować, jak ciało reaguje na przyjmowanie Spiruliny o różnych porach dnia. Niektórzy preferują podzielić dzienną dawkę na dwie części – jedną rano i jedną wieczorem, aby utrzymać stały poziom składników odżywczych w organizmie. Warto eksperymentować, aby zobaczyć, która pora dnia jest dla Ciebie najbardziej korzystna. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.
Spirulina – jak długo stosować?
Z przeanalizowanych badań wynika, że pozytywne skutki można zaobserwować już po 1 tygodniu stosowania. Najdłuższe badania suplementacji prowadzono 3 miesiące.
Spirulina – skutki uboczne
Spirulina uznawana jest za bezpieczną. Może jednak może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wzdęcia, nudności czy skurcze.
Spirulina – przeciwwskazania. Dla kogo spirulina nie będzie odpowiednia?
Nie zaleca się Spiruliny dla dzieci, ani Spiruliny w ciąży, a także stosowania składnika u osób szczególnie wrażliwych jak np. kobiet karmiących piersią bez uprzedniej konsultacji specjalistycznej.
Suplementy diety z mikroalgami mogą być niewskazane dla niektórych osób, zwłaszcza tych z niewydolnością nerek ze względu na wysoką zawartość białka.
Spirulina – z czym nie łączyć?
Podczas stosowania leków immunosupresyjnych zaleca się skonsultować suplementację Spiruliny z lekarzem. Spirulina może obniżać poziom cukru we krwi, więc osoby na lekach obniżających poziom cukru powinny monitorować swoje poziomy glukozy i skonsultować się z lekarzem.
Do ciekawych źródeł Spiruliny należą suplementy diety, w których w formie sproszkowanej jest zamknięta w kapsułce twardej (np. pullulanowej). Dostępne są także tabletki, jako Spirulina w tabletkach, oraz Spirulina w proszku czyli po przygotowaniu i zawieszeniu w roztworze Spirulina do picia. Forma suplementu diety zależy od indywidualnych potrzeb konsumenta.
Ponieważ Spirulina może gromadzić metale ciężkie w wyniku nieprawidłowych warunków uprawy, np. złej lokalizacji stawów hodowlanych (tereny przemysłowe czy rolnicze), warto kupować suplementy diety od zaufanego dostawcy, który bada Spirulinę na zawartości metali ciężkich.